Akutní lůžková péče je ohrožena

30.10.2012 22:47

 

Počet akutních lůžek se v příštím roce sníží o šest tisíc. Ve dvanácti nemocnicích bude akutní lůžková péče zcela zrušena. Dohodly se na tom zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví. Podle KSČM je poskytování akutní lůžkové péče vážně ohroženo.


Zástupci pojišťoven i ministerstva svorně tvrdí, že transformace zdravotnických zařízení na pacienty nijak negativně nedolehne. »Žádný problém s dostupností zdravotní péče od 1. ledna příštího roku nevznikne a ani nehrozí, že by vznikl,« prohlásil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Po redukci podle něj zbude v českých zdravotnických zařízeních kolem 50 tisíc akutních lůžek. »Je zjevné, že zdravotní péče především v oblasti akutní lůžkové péče nebude žádným způsobem ohrožena,« potvrdil také náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. To si ale nemyslí člen zdravotního výboru sněmovny Vojtěch Adam (za KSČM). Avizovaná restrukturalizace podle něj zcela jistě povede k ohrožení akutní zdravotní péče. »V každém případě se ohrozí dostupnost péče pro obyvatelstvo. Síť zdravotnických zařízení, která poskytují akutní lůžkovou péči, vznikala na základě nějakých zkušeností a požadavků. Pokud to takto násilně politickým rozhodnutím zrušíme, tak je to nejen úplně špatně, ale je to také krok zpět,« řekl Adam našemu listu.

 
Pojišťovny loni všem nemocnicím vypověděly smlouvy, výpovědi vyprší na konci letošního roku. Nové smlouvy mají být platné od ledna 2013. Podle Horáka půjde v »drtivé většině« o smlouvy dlouhodobé, to znamená na pět let. Střednědobou smlouvu – na dobu dvou až tří let – uzavřou pojišťovny s 18 nemocnicemi. »To je lhůta, která oběma stranám dává prostor, aby detaily restrukturalizace doladily,« řekl Ladislav Friedrich, viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven. Dalších 12 nemocnic, u nichž dojde k úplnému zrušení akutní péče, dostane krátkodobou smlouvu. Žádná z nemocnic by podle Friedricha neměla být úplně zavřena.
 
 
Společný protest lékařů zemí V4
 
Nemocniční lékaři zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, chystají na 20. listopad symbolický půlhodinový protest. Začne pět minut po 12. hodině v nemocnicích všech čtyř zemí. »Akce nenaruší provoz nemocnic. Půjde o symbolický protest, jímž chtějí lékaři upozornit na skutečnost, že se zdravotnictví jednotlivých zemí ubírají směrem, který jde zcela proti potřebám pacientů a který snižuje dostupnost i kvalitu lékařské péče,« uvedl předseda LOK-SČL Martin Engel. Odboráři do budoucna nevyloučili ani společné podání výpovědí.
 
Lékaři požadují odměňování zdravotníků v rozsahu 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi, problémem jsou podle nich také platby pojišťoven za jednotlivé úkony, které neodpovídají reálné hodnotě. Podle místopředsedy LOK-SČL Miloše Volemana ministerstvo zdravotnictví postupně rezignuje na svou úlohu a veškeré praktické pravomoci přesunuje na pojišťovny.»Postupně se bude víc a víc omezovat péče hrazená z pojištění a pro určité skupiny obyvatel se stane i základní zdravotní péče nedostupnou,« uvedl Voleman.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny