Angažujme mladé a dejme jim víc důvěry

06.06.2012 20:41

 

Rozhovor s Miloslavou Vostrou, místopředsedkyní ÚV KSČM.

Ústřední výbor KSČM bude mít z rozhodnutí VIII. sjezdu jen tři místopředsedy. Není to přece jen málo? Čekají nás podzimní volby atd.

 
Názor na to není zcela jednoznačný. Pro běžné fungování naší strany je to počet podle mě dostačující. Vyzkoušeli jsme si už po rezignaci Milana Bičíka, že v tomto počtu je možné práci zvládnout, a myslím, že i regiony už to akceptují. Má to samozřejmě i druhou stranu mince. Čeká nás řada akcí spojená nejen s volbami, ale jsou to i různé plánované celostátní akce, kterých by se měl zúčastnit někdo z vedení strany. Bohužel se tyto akce nejednou konají v jednom termínu, takže se pak ozývají lidé z regionů, že pozvali někoho z vedení strany na určitou akci, ale nikdo nepřijel. I to se stává, ale nedá se nic dělat. Takže je to dvousečné. Zvládnout se to však dá.
 
Na sjezdu zazněly i pochybnosti, zda je dobře, když ve vedení strany jsou převážně poslanci, zda se mohou opravdu plně věnovat stranické práci. Není pro ně další funkce příliš velká zátěž?
 
Jde o téma, ke kterému se neustále vracíme – zda místopředsedové mají být poslanci, či nikoli. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že určitá propojenost s prací sněmovny je potřebná. Vždyť se připravují zákony, které se dotýkají i politických stran, a vědět, co se připravuje, abychom mohli být připraveni, je podle mě potřebné. Ale je dobře, že alespoň jeden ze tří místopředsedů není poslancem. Plně si uvědomujeme a chápeme potřebu takového člověka být každodenně v kontaktu s našimi funkcionáři a také s našimi voliči. Myslím si, že v počtu tři je to naprosto správné.
 
Určitě bychom nechtěli, aby předseda strany neměl spojitost se sněmovnou. Zažili jsme to u jiných stran, nejčastěji to vedlo k tomu, že se ta strana při dalších parlamentních volbách nedostala do sněmovny. Předseda-neposlanec také nemohl reagovat na konkrétní politickou situaci přímo ve sněmovně. Neoddiskutovatelným faktem také je, že zvláště pro předsedu levicové opoziční strany rovněž není od věci určitá imunita, která by rozhodně měla zůstat na projevy učiněné ve sněmovně a v souvislosti s politickou prací zákonodárce.
 
Je samozřejmě pravda, že práce tří místopředsedů je náročnější než kdyby nás bylo třeba pět. Ale záleží především na organizaci času. Jakákoli rychlá změna samozřejmě zasahuje do programu, ale zvládnout se to dá. Není třeba mít obavy, zatím to u nás funguje.
 
Překvapilo vás něco na zvolení nového vedení strany? Třeba to, že Jiří Dolejš porazil tehdejšího místopředsedu Stanislava Grospiče?
 
Nemůžu říci, že by mě to překvapilo, protože oba dva kandidáti byli velmi vyrovnaní. Podle mě výsledek volby hodně ovlivnila atmosféra, která na sjezdu byla.
 
 
A ta podle vás byla jaká?
 
Myslím si, že více svým projevem přesvědčil delegáty kolega Jiří Dolejš. Jeho projev byl podle mě velmi zdařilý a určitě některé delegáty ovlivnil.
 
Je náhoda, že ve čtyřčlenném vedení KSČM jsou tři členové rozpočtového výboru sněmovny – kromě vás ještě Vojtěch Filip a právě Jiří Dolejš?
 
Musím se přiznat, že o tom jsme vůbec nepřemýšleli, ani nás to nenapadlo. Na skutečnost, že to tak je, nás vlastně upozornili až kolegové z rozpočtového výboru, když se při jednání výboru ohlédli do dvou posledních lavic a poznamenali – tady je skoro celé vedení KSČM. Pak nám to teprve došlo, byla to skutečně náhoda.
 
 
Na VIII. sjezdu kandidáti na stranické funkce museli informovat o svých majetkových poměrech, o tom, zda nemají dluhy, a když ano, jak se s nimi vypořádávají. Tak jsme se dozvěděli, že máte tři psy, dva anduláky a nějakého kocoura a kočku. U vás se to však trochu zaseklo…
 
Informace o těchto skutečnostech je podle mě důležitá v politické práci. Mrzí mě však jedna věc. Pokud lidé, kteří mají jakékoli pochybnosti, se na ně nepřijdou zeptat předem. Kdyby se to stalo, nemuselo by na sjezdu dojít k vyhrocení situace, ke které došlo. Mám kancelář v Praze, delegát Ivan Hrůza, který se informací dožadoval, je z Prahy. Měl-li nějaké pochybnosti, mohl za mnou kdykoli přijít se přesvědčit – mohla jsem mu ukázat potřebné papíry, aby mohl být v klidu…
 
 
Čtenářům asi musíme vysvětlit, oč vlastně šlo…
 
Šlo o mé podnikání. O jednu firmu, o které Ivan Hrůza našel na internetu informaci, že je v exekuci. Souvislost s volbou tu jistě byla – když člověk podniká v exekuci a zároveň kandiduje na post pro ekonomiku, je to na pováženou. Tato věc už je ovšem dávno vyřešena. Že na internetu není učiněna změna, mě mrzí. A mrzí mě, že jsem se o nějakých pochybnostech dozvěděla až přímo na sjezdu. Taková věc vás zaskočí. Třebaže je vše už pasé, nemůžete reagovat jinak, než že je vše vyřešeno. Nemohla jsem to totiž přímo na místě nijak dokladovat. Kdybych věděla o otázkách Ivana Hrůzy před sjezdem, ukázala bych mu příslušné papíry, aby viděl, že je vše skutečně v pořádku…
 
Promiňte mi malé postesknutí - podle mě to byl cílený útok, který jsem v naší straně ani nepředpokládala. Věřila jsem, že pokud má o mně někdo nějaké pochybnosti, přijde se mě zeptat a já mu vše vysvětlím. A omlouvám se za výraz – nebude hrát divadlo před médii. Postup zmíněného delegáta mě zklamal.
 
 
Jste místopředsedkyní ÚV KSČM pro ekonomiku. Strana letos poprvé ve své historii hospodařila s minusem kvůli budově v ulici Politických vězňů v Praze. Na sjezdu padl i návrh, aby se budova prodala a strana si pořídila něco skromnějšího.
 
Návrh, který zazněl na sjezdu, podle mě nebyl zcela promyšlený. Představa, že rozhodnou delegáti sjezdu o prodeji budovy bez bližších informací, je podle mě zavádějící. Ale zaznělo to, nezapadne to, je to jedna z možností. Ale my se musíme zabývat komplexně naší ekonomickou situací pro léta 2013 a 2014, kdy jsou čtvery volby. Ty nás budou něco stát, a peníze na ně musíme mít. Prodej budovy není jedinou možností, jak peníze získat.
 
 
Konkrétně?
 
Připravujeme návrhy, jak zajistit financování strany pro příští dva roky. Po pravdě řečeno, čekám na první zasedání ústředního výboru, které by mělo zvolit nové členy hospodářské rady. Právě na této platformě by podle mě měla začít diskuse, zde bychom měli dojít k nějakému doporučujícímu závěru pro členy výkonného i ústředního výboru. Takže nemohu říci »budovu nikdy neprodáme«, ale nemohu ani říci, že bychom v tom něco připravovali. Je řada variant.
 
 
KSČM má příjem od státu za volby a mandáty, část příjmů tvoří i členské příspěvky… Je opoziční stranou a sponzoři se na ni nelepí. Jaké jsou její další příjmy?
 
Sponzoři se na KSČM sice nelepí, ale máme určitý majetek, jsme stoprocentními vlastníky 60 budov a je na nás, jak efektivně je dokážeme využít. V souladu se zákonem můžeme vyvíjet i hospodářskou činnost, což jsou právě pronájmy prostor. Ne všechny budovy jsou k tomu však technicky vhodné. Naším úkolem je co nejlépe pronajmout prostory, které pro vlastní činnost nepotřebujeme. Není to úplně jednoduché. Jde o oblast, kterou ovlivňuje i hospodářská situace v zemi. Podnikatelské subjekty i různé spolky atd. mají různé finanční možnosti. Jsou regiony, kde jdeme s nájmy dolů, a jsou regiony, kde je lze v souvislosti se zvyšováním cen energií, služeb atd. zvyšovat.
 
 
Vadí lidem, že si prostory mají pronajmout od KSČM?
 
Zase je to region od regionu. Za dva a půl roku, co jsem ve funkci, jsem zažila několikrát, že zájemce o pronájem prostor budovy v ulici Politických vězňů od smlouvy ustoupil v den, kdy ji měl podepisovat. Proč? Pár dní před tím zazněl ve sněmovně z naší strany nějaký projev, který vyvolal určitou mediální reakci. Stalo se to několikrát. V takovém případě, pochopitelně, hledáme jiné nájemce.
 
 
Na sjezdu vystupovali i mladí delegáti. Také kandidovali do funkcí. Jmenujme Martina Jurošku či Lukáše Kollarčíka. Neuspěli. Jde o aktivní vzdělané lidi. Jak je připravovat, aby jednou mohli převzít štafetu?
 
Myslela jsem si, že by kandidatura Martina Jurošky byla velmi dobrá na post místopředsedy. Nebýt ve vedení strany a hned chtít být jejím předsedou? Nejsem si jista, zda si umí představit, co to vše obnáší. Kdyby kandidoval na post místopředsedy, určitě má můj hlas. Je třeba do strany přinášet i nové úhly pohledu. Na sjezdu byli i velmi mladí, nejmladší delegáti, kterým bylo 19 let. Zaujal mě 19letý student Filip Zachariáš z Vyškova. Jsem ráda, že by měl jít na několik týdnů na stáž na ústřední výbor, projde tam prací v několika odděleních. Takže pokud se najde někdo, kdo má chuť a chce pracovat, snažíme se ho angažovat. Ale uznávám, že by to mohlo být ze strany vedení pružnější.

 

Na druhé straně je třeba si uvědomit, že ne každý mladý ví, do čeho jde. Hledá se zlatá střední cesta, ale určitě chceme, aby mladí pracovali pro stranu a byli připraveni pro funkce. A měli bychom jim také dát víc důvěry.

 

 

Autor: Marie KUDRNOVSKÁZdroj: Haló noviny

Diskusní téma: Angažujme mladé a dejme jim víc důvěry

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek