Bludy o církevních restitucích

04.04.2012 12:50

 

Vyjádření poslance parlamentu ČR Vladimíra Koníčka k vystoupení premiéra Nečase k církevním restitucím.

Pan premiér přejmenoval čtvrteční konferenci v Senátu o církevních restitucích na Bludy a skutečnost (z původního Mýty a skutečnost). Sám však na konferenci šířil blud největší, totiž, že vláda vrací jen to, co ukradli komunisté. Podle vládního návrhu vyrovnání s církvemi se má ale vracet i majetek, který byl zabrán podle revize první pozemkové reformy. A to je zákon z roku 1947. Vláda chce měnit majetkové uspořádání, které nenastavili komunisté, ale prvorepubliková politická reprezentace první pozemkovou reformou a její revizí, protože ta byla přijata jen proto, že provádění pozemkové reformy z roku 1919 bylo ze strany církví silně blokováno.
Z šíření dalšího bludu, že církvím se bude vracet jen to, co jim vždy patřilo, ho usvědčil Dominik Duka, který přiznal, že to s tím církevním majetkem nebylo v historii vždy jednoznačné a nejde o celku vydávat taková jednoznačná prohlášení.
Pro KSČM je předložený rozsah vraceného majetku nepřijatelný, ocenění nevydávaného majetku přemrštěné a rozšíření na všechny právnické osoby, které byly založeny na podporu církve, je tak obecné, že vláda se bude ještě divit, kdo všechno se přihlásí o majetek. Sama to totiž neví.
 
 
Autor: Vladimír KONÍČEK, poslanec Parlamentu ČRZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM

Diskusní téma: Bludy o církevních restitucích

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek