Bojovali za vlast, nyní jdou znovu do boje

24.01.2013 09:54

 

Svaz bojovníků za svobodu a řada dalších organizací a osobností včera vyzvaly k podpoře Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb.


Nedávné výroky Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga o prezidentu Benešovi a odsunu Němců bojovníky za svobodu tak vyděsily, že založili k odporu proti němu dokonce novou platformu – tzv. Vlastenecké fórum. »Je ostudou České republiky, že tento člověk vůbec kandiduje,« řekl o Schwarzenbergovi na včerejší tiskové konferenci hrdina východní fronty brigádní generál Alexander Beer. A jeho kolega z fronty západní, bojovník od Tobruku a pilot britského letectva plukovník Pavel Vranský se k němu přidal: »Šest let jsem bojoval za svobodu tohoto státu. Nemohu proto přijmout, aby Karel Schwarzenberg byl jeho prezidentem. Důvody mám jednoznačné. Není svázán s touto zemí, jeho rodina dokonce využívala práce vězňů z koncentračního tábora v Letech na údržbu svého panství,« řekl příslušník 311. bombardovací perutě RAF Vranský, který se dle svých slov na Zemanovu stranu přidal spolu s pěti sty kamarády z protifašistického odboje, kteří ještě žijí.

 
Předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička přečetl jednoznačné prohlášení.»Nemůžeme nečinně přihlížet, když hrozí, že se prezidentem stane Karel Schwarzenberg. Vyzýváme k volbě kandidáta, který bude hájit národní zájmy, tedy Miloše Zemana,« uvedl Vodička.
 
Miloše Zemana bude volit i generál Miroslav Štěpán, který stál patnáct let v čele Hasičského záchranného sboru. I jeho přivedly do nově vzniklého Vlasteneckého fóra Schwarzenbergova slova o tom, že prezident Edvard Beneš byl válečným zločincem. »Už z úcty k těm tisícům hasičů, kteří položili život za tuto republiku,« vysvětlil Štěpán. Miloše Zemana dobře poznal z doby, kdy on velel českým hasičům a Zeman byl premiérem. »Ne vždy se nechal přesvědčit, ale když jsme se na něčem dohodli, držel slovo. Poznal jsem ho jako zemitého Čecha, který uměl i v zahraničí vždy perfektně definovat svůj postoj a obhájit ho. Nikdy se neschovával za fráze,« řekl Štěpán.
 
Ve Vlasteneckém fóru se sešla řada organizací, mj. Český svaz bojovníků za svobodu, Sdružení Českého národního povstání, Sdružení osvobozených politických vězňů, Společnost Ludvíka Svobody, Svaz vojenských veteránů ČR, Slovanský výbor ČR, Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, Sdružení zahraničních vojáků II. světové války, Klub českého pohraničí či Rada seniorů ČR.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny