Bránit se neznamená vraždit nevinné

21.11.2012 20:03

 

Premiér Petr Nečas (ODS) telefonoval o víkendu se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem ohledně nynějšího konfliktu na Blízkém východě. Nečas je přesvědčen, že Izrael má právo se bránit.


»Právo bránit se neznamená právo vraždit nevinné lidi,« reagoval pro náš list europoslanecJiří Maštálka (KSČM).

 
»O víkendu se se mnou telefonicky spojil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a informoval mě o vývoji konfliktu, při kterém jsou vystřelovány z pásma Gazy rakety na Izrael. V tomto rozhovoru jsem vyjádřil přesvědčení, že Stát Izrael má právo na sebeobranu,« sdělil Nečas. »Současná izraelská vláda, kterou představuje právě premiér Netanjahu, dělá vše pro vyostření konfliktu, který existuje dlouhodobě. Jde o nejhorší typ konfliktu, kdy jeho obě strany jsou přesvědčeny, že mají pravdu. A nemyslím si, že ČR by se měla snažit suplovat roli velmocí,« prohlásil stínový ministr zahraničí KSČM Miloslav Ransdorf.
 
»Izrael má právo na obranu,« řekl včera při příjezdu do Bruselu na jednání s kolegy z EU i ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg (TOP 09). Naznačil, že pokud by ostřelování izraelského území radikály z pásma Gazy pokračovalo, byla by přiměřená i pozemní operace izraelské armády. Věří však, že se obě znesvářené strany dohodnou na příměří. »Já jsem proti všem ozbrojeným akcím. Samozřejmě je nepřípustné, aby se libovolně ostřeloval Izrael či jakákoli jiná země... Proti tomu se musí bojovat,« zdůraznil Schwarzenberg.
 
Na dotaz, kde vidí východisko z vleklé blízkovýchodní krize, Ransdorf odpověděl, že za nejdůležitější považuje budování atmosféry důvěry – partnerství měst, vztahy mezi mládežnickými organizacemi a jednání. »A hořlavé body, jako je Východní Jeruzalém, bych odsouval co nejdále,« zdůraznil a připomněl snahu o porozumění mezi Němci a Izraelci po druhé světové válce. »Touto cestou by se mělo jít. Nelze očekávat, že se podepíše mírová dohoda a po ní bude vše krásné. Dnes už je zapomenuto, že byly podepsány dohody v Oslo, že Jitzak Rabin, Jásir Arafat a Šimon Perez tehdy dostali Nobelovu cenu za mír. A tento konflikt, bohužel, pokračuje,« zdůraznil Ransdorf.
 
V neděli měl odcestovat na čtyřdenní státní návštěvu Izraele prezident Václav Klaus. Už ve středu byla cesta z bezpečnostních důvodů po vzájemné konzultaci Prahy a Tel Avivu zrušena. České ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že »Česká republika plně uznává právo Izraele na sebeobranu proti raketové palbě militantních organizací v pásmu Gazy, přičemž pokládá za důležité vyhnout se civilním obětem«.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny