Cermat, kasa bezedná

20.06.2012 11:59

 

Stále znovu a znovu se vynořují případy podivného známkování maturitních prací z českého jazyka. Po problémech s příliš těžkými příklady z matematiky, které přiznalo i vedení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) a které stály místo jeho ředitele, tak premiéra státní maturity dostává další ošklivý šrám. Certifikovaní hodnotitelé, kteří měli zajistit objektivní hodnocení, zřejmě nebyli kvalitně vybráni a vyškoleni.

Každého musí v této souvislosti napadnout, k čemu byly vlastně využity ty miliardy korun, jež během uplynulých let Cermat spotřeboval při vývoji údajně bezchybného systému státní maturity? Jak ministerstvo školství kontrolovalo jeho činnost? Neubráním se pocitu, že Cermat v podobě, v jaké fungoval dosud, byl jen dobře placenou „zašívárnou“.

Idea jednotné maturitní zkoušky pro všechny střední školy v republice je bezpochyby správná. Není spravedlivé, aby školy vytvářely vlastní závěrečné zkoušky podle toho, jaké nároky kladou na své studenty. Předpokladem kvalitní maturitní zkoušky je však kvalitní příprava otázek a jednotného objektivního způsobu hodnocení. To vám ovšem řekne každý učitel a není zapotřebí specializovaného centrálního pracoviště. Po výsledcích prvního pokusu se státní maturitou by možná bylo na čase, aby ministerstvo školství zapojilo do přípravy maturitní zkoušky praktické kantory a ušetřilo státu spoustu peněz na nefungující Cermat.

 

Ing. Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR a místopředsedkyně ÚV KSČM