ČSSD bude dál hledat svou tvář

19.03.2013 08:17

 

Česká strana sociálně demokratická nepřekročila svůj stín, nadále si zachovává dvě různé polohy. Tak zhodnotil výsledky 37. sjezdu ČSSD v ostravské hale Gong předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.


Sjezd žádné výrazné překvapení nepřinesl, nic převratného se však od něj ani neočekávalo. Strana představila své vize, které by chtěla po svém případném vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny prosazovat. Počítá například se zvýšením daní firmám i jednotlivcům, naopak odmítá snižovat DPH, v platnosti zůstává tzv. bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni.

 
Vedení ČSSD delegáti sjezdu obměnili jen minimálně. Pozici předsedy již v pátek obhájil dosavadní šéf Bohuslav Sobotka. Prvním místopředsedou zůstává jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Místopředsedy ČSSD jsou po sjezdu Zdeněk Škromach,Lubomír ZaorálekMartin Starec a nově plzeňský hejtman Milan Chovanec. Dosavadní místopředsedkyni Marii Benešovou nahradí senátorka Alena Gajdůšková. Funkci místopředsedy neobhájil také senátor a neúspěšný kandidát na funkci prezidenta republiky Jiří Dienstbier.
 
»Sjezd nebyl žádným překvapením, a to pokud jde o program, tak ani v případě volby předsedy a místopředsedů. Možná, že někoho překvapilo nezvolení Dienstbiera, myslím si ale, že ty dvě různé polohy ČSSD jsou tím, jak dopadl sjezd, zachovány,« reagoval pro náš list Filip. Ničeho převratného jsme se od ČSSD nedočkali ani podle místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslavy Vostré»Vítězství Bohuslava Sobotky není žádným překvapením. ČSSD bude pod Sobotkovým vedením dál hledat svou tvář a tápat, zda je pro ni prioritou vláda levice nebo pakt se středovými, spíše liberálními stranami. Od Bohuslava Sobotky bych se ráda dočkala důrazu na rovnoprávnou spolupráci levice. Uvidíme, zda najde odvahu,« uvedla Vostrá. Sociální demokracii podle ní hrozí, že bude dál »tápat a potácet se mezi tendencí spolupracovat na levici a špidlovským sněním o paktu s liberály.« Za pozitivní pokládá to, že na sjezdu »neuspěli nezdravě sebevědomí vykládači jediné pravdy.«
 
 
DPH nesnížíme, ale ani nezvýšíme
 
ČSSD na sjezdu deklarovala, že po svém případném vítězství ve volbách do sněmovny počítá se zvýšením daní firmám i jednotlivcům. Delegáty o tom informoval stínový ministr financí Jan Mládek. ČSSD chce například pro fyzické osoby zavést daňovou progresi s horní sazbou 38 % místo současné 15% rovné daně, firmám chce zvýšit daně z 19 na 21 %. Kritiku si však vysloužil jeho výrok směrem k živnostníkům. Mládek řekl, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují tak na zaměstnancích. Jeho slova odsoudili premiér Petr Nečas (ODS) i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Od výroku se ve včerejší Partii na Primě distancoval také Sobotka. Slova o parazitujících živnostnících označil za »hloupá a nešťastná«. Nicméně Mládek podle něj poukázal na problém, kdy živnostníci platí nižší odvody na sociální pojištění. »Je potřeba živnostníkům říci, že pokud budou platit nejnižší sazbu sociálního pojištění, tak je čekají problémy v důchodu, kdy budou pobírat extrémně nízké penze,« uvedl Sobotka. Současná situace v ekonomice však podle něj není vhodná na zvyšování sociálních odvodů živnostníků.
 
Sobotka zároveň potvrdil, že ČSSD by po vyhraných volbách nesnížila DPH. »Dnes, kdy máme stomiliardový schodek státního rozpočtu, si to nemůžeme dovolit,« vysvětlil předseda ČSSD. To bylo podle Filipa snad jediné překvapení, které sjezd ČSSD přinesl. »V ekonomické oblasti jde ČSSD v podstatě proti živnostníkům. Především v otázce nesnižování DPH je ten příklon k neoliberálním postupům a odklon od levicové politiky evidentní, to jsem nečekal,« uvedl Filip.
 
 
Bohumínské usnesení zůstává v platnosti
 
Sociální demokraté v sobotu na ostravském sjezdu drtivě odmítli návrh na zrušení tzv. bohumínského usnesení z roku 1995, které straně zakazuje spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Pro zrušení usnesení bylo jen devět ze zhruba 600 delegátů.
 
»Pro KSČM je tento fakt výzvou, aby se stala hegemonem na levici. Potvrzením bohumínského usnesení sociální demokracie jasně deklaruje, že v případě vítězství ve volbách se v jednotlivých řešeních obrátí na pravicové politické strany a nepožádá o podporu levici,«reagoval Filip.
 
Sobotka uvedl, že jedním z důvodů, proč ČSSD odmítá vládní spolupráci s KSČM, je zkušenost ze společných koalic v krajích. Ty podle něj řeší více »totalitní minulost« KSČM než současné problémy krajů. »Zkušenost je taková, že vytvoření koaliční vlády s KSČM v současné situaci komunistické strany by příští vládu zatížilo a poškodilo,« řekl předseda ČSSD. Komunisty podle něj dohání jejich totalitní minulost. Podle Filipa však minulost dohání současnou sociální demokracii. »Ta debata po příštích volbách nebude o tom, co se tady dělo do roku 1989, ale bude o devadesátých letech, o zločinech privatizace, o neprůhledných restitucích apod. Myslím, že tady bude společnost hledat řešení a majetek, který se státu ztratil,« reagoval předseda KSČM. Sobotka ovšem nevyloučil možnost vytvořit po úspěšných volbách jednobarevnou vládu ČSSD s podporou komunistů. »Pro KSČM by nemělo být problém podpořit program ČSSD,« prohlásil šéf sociálních demokratů.
 
Delegáti sjezdu v sobotu schválili také změny stanov strany, které omezí hromadné nábory nových členů. Vedení ČSSD získalo moc schvalovat lídry volebních kandidátek a vyškrtávat z nich kandidáty.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny