Dostanou církve místo peněz dluhopisy?

18.01.2013 13:20

 

Církevní společnosti budou uvažovat o návrhu vlády, aby finanční náhradu v rámci církevních restitucí úplně nebo částečně přijaly ve formě speciální emise státních dluhopisů.»V návrhu vzorové smlouvy o vypořádání je obsažena možnost, že roční splátka finanční náhrady nebo její část může být vypořádána formou státních dluhopisů. Je to možnost, nikoli povinnost,« píše se ve zprávě, kterou včera členům vlády předložila ministryně kultury.
 
Premiér Petr Nečas (ODS) po zasedání kabinetu uvedl, že dluhopisy mohou být pro některé církve výhodnější - odpadnou jim prý starosti s tím, kam peníze uložit či jak je spravovat.
 
»Jsme připraveni o tom jednat,« nechal se slyšet generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml uvedl, že vydání dluhopisů vnímá jako variantu pro církve přijatelnou, nicméně ho takový návrh překvapil, protože během celého předchozího vyjednávání mezi vládou a církvemi podle něj nezazněl.
 
Stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš zdůraznil, že je třeba počkat na to, jak by speciální emise dluhopisů vypadala, a pak by šlo teprve hodnotit, zda jde o krok pro stát výhodný.»Dokazuje to však to, co bylo jasné od začátku: že stát na vyrovnání s církvemi v současnosti nemá,« řekl Haló novinám Dolejš.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny