Drobná pravice by vypadla ze sněmovny

02.03.2018 21:18

Největší podporu voličů má nadále hnutí ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí by se do sněmovny nedostali. Posilují naopak komunisté.

Vyplývá to z únorového volebního modelu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Do sněmovny by se dostali ještě Piráti, sociální demokraté, ODS, KSČM a Svoboda a přímá demokracie. Volební účast by se pohybovala kolem 64 procent. Ve srovnání s lednovým modelem CVVM si ANO polepšilo o tři procentní body. Lepšího výsledky by dosáhli i komunisté, které v únoru preferovalo deset procent voličů, zatímco o měsíc dřív to bylo osm procent.

Druhé místo přisuzuje únorový model Pirátům. Svůj hlas by jim dalo 13 procent voličů. O procentní bod méně by získali sociální demokraté. Následují občanští demokraté se ziskem 10,5 procenta a za nimi KSČM, které by odevzdalo hlas deset procent voličů.

Ve sněmovně by bylo ještě hnutí SPD se ziskem 6,5 procenta hlasů. Žádná další strana by pětiprocentní práh pro vstup do dolní komory nepřekonala. Lidovcům a TOP 09 přisuzuje volební model shodně 3,5 procenta. Hnutí Starostové a nezávislí by dostalo důvěru tří procent voličů.

Průzkum provádělo CVVM od 3. do 15. února na vzorku 1072 lidí s volebním právem. Volební model je konstruován na základě otázek na volební účast respondentů, volbu strany, jistotu volby a zohledňuje váhání respondentů mezi více stranami.

Autor: 
Tomáš Cinka
Zdroj: 
Haló noviny