Evropská komise podpořila hejtmany proti Kalouskovi

03.04.2013 19:55

 

Ministerstvo financí se ostře ohradilo proti výroku Evropské komise (EK), podle níž má podíl na chybách při čerpání evropských peněz v rámci Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Odpovědnost je plně na krajích a jejich vedení, argumenty krajů jsou prý ostudné, nepřestává tvrdit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).


Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) ale bere informaci Evropské komise jako potvrzení názoru, že by se na platbě korekce měl podílet i stát. Výrok EK přivítal i karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).
 
Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že audit EK dospěl k závěru, že za chyby v čerpání eurofondů v Ústeckém a Karlovarském kraji nemohou jen kraje, ale i ministerstvo financí. Podle mluvčí komisaře pro regionální politiku audit potvrdil jak nedostatky ve výběru konkrétních projektů, tak nedostatečnou kontrolu ze strany auditního orgánu, tedy ministerstva financí.
 
»Ministerstvo financí ostře odmítá zjednodušenou interpretaci či spíše dezinterpretaci mluvčí EK, že částečnou odpovědnost za chyby v ROP nese ministerstvo financí nebo centrální vláda,« rozčílil se Kalousek.
 
Kraje podle Bubeníčka již dříve nabídly, že se budou na placení korekce podílet z poloviny. »My jsme uznali, že může být vina na krajích, ale může být i na ministerstvu, které to mělo minimálně dozorovat,« řekl včera hejtman. Doufá zároveň, že vyjádření Bruselu bude mít dobrý vliv na jednání krajů s premiérem Petrem Nečasem (ODS), které je naplánované po Velikonocích.
 
Podle Novotného je vyjádření EK za poslední dobu pro Karlovarský kraj druhou dobrou zprávou ohledně ROP. »První bylo vyjádření antimonopolního úřadu, kterému jsme dali přezkoumat jeden z auditem kritizovaných projektů, konkrétně Becherovu vilu. Úřad nezjistil žádné pochybení a nevyčíslil škodu,« uvedl Novotný. K auditu EK řekl, že kraj se delší dobu snaží ministerstvo financí přesvědčit, že má svůj podíl na kontrole a čerpání evropských dotací, včetně ROP Severozápad. »Nyní to zaznělo i z úst mluvčí komisaře. Ministerstvo mělo být posledním článkem kontroly, a tu nedělalo dobře,« řekl Novotný. »Odmítáme nést odpovědnost a neponeseme ji,« dodal Kalousek.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny