Evropská unie – včera a dnes
V květnu 2014 se zúčastníme voleb poslanců do Evropského parlamentu. Pro možnost vysvětlení některých otázek týkajících se Evropské unie, aspoň některá fakta.
1. Evropský parlament se neustále vyvíjí. V roce 1952 bylo založeno Evropské společenství uhlí a oceli a předchůdce Evropského parlamentu se nazývalo Shromáždění. Jeho členové ( 6 států) byli poslanci národních parlamentů. Shromáždění mělo pouze poradní schůze.
Poslanci se nesdružují podle státní příslušnosti, ale vytváří politická seskupení podle hlavních politických proudů v Evropě.
Parlament má rozmanité výbory a výsledky jejich jednání jsou předkládány k hlasování plenárnímu zasedání parlamentu. Nyní je EU složena z 28 členských států.
2. Evropský parlament je složen z politiků členských států, přímá volba na 5ti leté období.
Má 751 poslanců ( nejvíce Německo 99, nejméně Malta 5, ČR 21).
Hlavní úkoly:
· účast na zákonodárném procesu v EU,
· přijímání rozpočtu EU,
· uplatňování demokratické kontroly dohledem nad výkonnou mocí EU.
3. Rada Evropské unie (rada ministrů) je složena ze zástupců vlád více členských států – ministrů. Rozhodnutí rady je přijímáno buď jednomyslně nebo kvalifikovanou většinou.
Jednomyslnost – návrh lze zamítnout, i když proti němu hlasuje jen jeden zástupce členského státu. Existuje právo veta.
Kvalifikovaná většina – členským státům je přidělen různý počet hlasů a tím je jednotlivý členský stát přinucen přijmout rozhodnutí, pro které třeba nehlasoval.
4. Evropská komise je na členských státech nezávislá a jedná v obecném zájmu EU.
Je politicky výkonný orgán. Skládá se z 25 komisařů, každý zodpovídá za určitou oblast politiky. Komisaři jsou jmenováni vládami členských států, schvalování Evropským parlamentem na 5 let.
Komise je iniciátorem, správcem a kontrolorem, má výhradní právo iniciativy, může i sama vydávat předpisy a dohlížet na dodržování předpisů EU. Důležitou úlohu má v souvislosti s uzavíráním mezinárodních obchodních dohod za EU.
5. Další instituce EU jsou:
· Evropský soudní dvůr a soud prvního stupně
· Evropský účetní dvůr
· Hospodářský a sociální výbor
· Výbor regionů
· Evropská centrální banka
· Evropský Veřejný ochránce práv
Vyjádřená fakta jsou jen minimem o složení EU, jejím poslání, systému smluv a nejsou zde vyjádřená pozitiva a negativa fungování. Otázek tohoto obsahu může být hodně a je možno na ně reagovat.
Z uvedeného vyplývá, jak nesmírně záleží na lidech, kteří nás v EU zastupují a vyjadřují zde zájmy a potřeby občanů ČR.
Na další dotazy ohledně činnosti EU budeme reagovat.
Z materiálu informační kanceláře EU
zpracoval Vladislav Fák