Filip: Vládní krizi vyřeší jedině nové volby

26.06.2013 07:23
Současnou vládní krizi lze vyřešit jen ústavně čistým způsobem - vypsáním nových voleb. Stanovisko, které KSČM zastává od počátku, zopakoval její předseda Vojtěch Filip na úterní tiskové konferenci svolané po brífinku prezidenta republiky Miloše Zemana, na kterém seznámil veřejnost se svým rozhodnutím jmenovat novým předsedou vlády Jiřího Rusnoka.
 


„Způsob, jakým se k těm novým volbám dostaneme, tedy zda to bude ústavním usnesením Poslanecké sněmovny, nebo trojím pokusem o sestavení vlády, to je otázka zpětné vazby, kterou mají nebo nechtějí mít představitelé současné tzv. Nečasovy vlády v demisi. Pokud nevnímají, že jim nevěří ani deset procent občanů, je mi jich upřímně líto. A pokud si to uvědomí, pak jsem přesvědčen, že se klidně mohou připojit k těm, kteří chtějí svolat schůzi Poslanecké sněmovny a přijmout ústavní usnesení o rozpuštění dolní komory a vypsání nových voleb v předčasném termínu,“ uvedl Filip.
 
Předčasné volby jsou podle něho zárukou včasného přijetí státního rozpočtu na příští rok. „Pokud chce současná vládní koalice tři pokusy k sestavení vlády a vyslovení důvěry takové vládě, dostaneme se bezpochyby k termínu, který ohrozí sestavení státního rozpočtu, protože tato Sněmovna se k takovému rozpočtu těžko dopracuje a provizorium je pak téměř jisté. Mají-li tedy odpovědnost, tak na ústavní usnesení o rozpuštění Sněmovny přistoupí,“ míní předseda KSČM.
 
Samotný výběr nového premiéra považuje Filip za šťastný. „Jmenování nového premiéra vítám, protože současná vládní koalice ztratila nejprve důvěru občanů a pak i velké části parlamentu – začínala se 118 hlasy a skončila na 100 hlasech, přičemž nyní tvrdí, že má 101 hlasů a opírá svou podporu o tři poslanecké kluby. To je ale lež. Svou důvěru opírá koalice jen o dva kluby – ODS a TOP 09 – a pak velkou část nezařazených poslanců z různých politických stran s různým zaměřením,“ zdůraznil předseda KSČM.
 
 
Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM