GUE/NGL prosadila Palestinu

24.11.2014 17:25

Evropský parlament se ve čtvrtek vyjádří k citlivé otázce, zda země Evropské unie mají uznat Palestinu jako stát. Návrh textu příslušné rezoluce, která nebude pro členské státy závazná, zatím není znám. Uvedl to web EUobserver.

Poslanci budou ve středu odpoledne diskutovat o této otázce za přítomnosti šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové a ve čtvrtek budou hlasovat.

Debatu iniciovala levicová frakce GUE/NGL. Její návrh vyzývá všechny členské země, aby uznaly palestinský stát v rámci hranic z roku 1967 a s hlavním městem (Východním) Jeruzalémem. Nejspíš ji podpoří Zelení, ale hlavní dvě politické skupiny v europarlamentu, lidovců a demokratických socialistů, připravují vlastní text, uvedlEUobserver. V minulých týdnech podobné nezávazné doporučení svým vládám odhlasovaly parlamenty Británie, Irska a Španělska. Palestinu uznala koncem října švédská vláda.

Podle palestinské samosprávy uznalo Palestinu asi 135 států, mezi nimi kromě Švédska i sedm dalších členů EU. Tyto státy střední a východní Evropy, mezi nimi i někdejší Československo, tak ale učinily před svým vstupem do Unie.

Alibistické české ministerstvo zahraničí po rozhodnutí švédské vlády prohlásilo, že Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny, Praha ale Palestinu jako stát neuznává a neuzavírá s ní žádné smlouvy...

Izrael střílí do bezbranných

Izraelská armáda včera zastřelila palestinského farmáře v Pásmu Gazy. Jedná se o první oběť od uzavření izraelsko-palestinského příměří, které před třemi měsíci ukončilo agresi Tel Avivu v oblasti. Uvedlo to palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Armáda podle agentury AP uvedla, že vojáci nejprve vypálili výstražnou salvu a poté vystřelili na dva podezřelé, kteří se blížili k hranici, přičemž jednoho zasáhli. Prostě se jen procházel a i když nebyl ozbrojen... Podle palestinského ministerstva se stal obětí střelby 32letý civilista, který se nacházel nedaleko jednoho palestinského uprchlického tábora u hranice s Izraelem. Podle jeho rodiny muž jen hledal zpěvné ptáky, kteří hnízdí v tamních stromech a za které lze na tržištích v Pásmu Gazy utržit hodně peněz, uvedla agentura Reuters.

Židovské: Smrt Arabům

Bez zranění se obešel další akt agrese na Západním břehu Jordánu, kde včera radikálové z řad židovských osadníků zapálili dům jedné palestinské rodiny. Na zdi domu byl podle listu Haarec nápis Smrt Arabům. Izraelci se k tomuto útoku zatím nevyjádřili.

Vyjádřil se ale kontroverzní izraelský premiér: »Není možné, aby ti, kteří zraňují Izrael a volají po jeho zničení, se těšili z práv, jakým je sociální bezpečnost,« zkresloval situaci »Bibi« Netanjahu. Chce také, aby arabština už nebyla oficiálním jazykem... Návrhem nového zákona se má parlament zabývat v tomto týdnu.

Po vzoru nacistů

V Německu po letní agresi v Gaze prudce zesílil tzv. antisemitismus a negativní hodnocení izraelské politiky. Více než čtvrtina respondentů v průzkumu nadace Friedricha Eberta přirovnala chování židovského státu vůči Palestincům k pronásledování Židů nacisty za 2. světové války. Například v září navzdory každodenní protipalestinské masáži médií hlavního proudu 18 % dotázaných souhlasilo s tezí, že Židé si kvůli svému počínání částečně za perzekuci mohou sami. Ještě v červnu takto smýšlelo méně než osm procent respondentů v průzkumu, jehož se zúčastnilo 1915 německých občanů.

Přes 27 % lidí v září uvedlo, že souhlasí s tvrzením, že není rozdílu mezi chováním Izraele vůči Palestincům a nacistickou perzekucí Židů během holocaustu. To je ale stále zatím méně než v roce 2004, kdy s takovouto tezí souhlasilo přes 51 % dotázaných...! Každý pátý respondent v posledním průzkumu uvedl, že izraelská politika činí Židy méně sympatickými. »Hranice mezi antisemitismem a zásadní kritikou Izraele se stírá, a to je problém,« uvedla německá nadace.