Hlasování o důvěře vládě a další poznatky z PS

05.03.2014 18:30

Jak jistě většina z Vás ví, vyslovila Poslanecká sněmovna PČR v pozdně večerních hodinách dne 18. 2. 2014 důvěru vládě premiéra Bohuslava Sobotky. Pro vyslovení důvěry hlasovalo všech 110 přítomných koaličních poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Poslanecký klub KSČM se rozhodl tuto vládu nepodpořit a použít slovní formulaci“Zdržuji se“/jakákoliv jiná formulace nežli „Pro návrh“ je totiž nepodporou vlády/. Důvodem vyřčení této formulace bylo  odlišení se od ODS a TOP 09, které hlasovaly proti návrhu. Nová vládní koalice není v žádném případě levicová a už vůbec ne “socialistická“, jakou ji nazvala poslankyně za ODS Černochová - toto se prokázalo jednoznačně při hlasování o rozšíření názvu 17. listopadu o Mezinárodní den studentstva a dále při hlasování o lustračním zákoně, atd.

Dne 19. 2. 2014 jsem se zúčastnil jednání Zahraničního výboru PS, jehož jsem členem. Tento výbor přijal jako hosty: velvyslankyni ČR v Sýrii Evu Filipi a velvyslance ČR v Izraeli Tomáše Pojara. Tématy jednání byly situace v Sýrii a dále tzv. "Prawerův plán" přijatý v prvém čtení izraelským Parlamentem - Knesetem. Velvyslankyně v Sýrii potvrdila, že v zemi skutečně dochází ke střetu džihádistických skupin a přetrvává riziko eskalace napětí do okolí. Dále ovšem uvedla, že situace je přeci jenom nyní "relativně" klidnější, o čemž svědčí i otevírání nových ambasád v Damašku (např. Polsko právě zahájilo provoz svého velvyslanectví). Na můj dotaz, zda značná část obyvatelstva v podstatě neodmítá zvoleného prezidenta Assada přiznala, že tomu tak skutečně je, dokonce subjektivně připustila, že současná situace na Ukrajině může být jakousi odvetou západu právě za Sýrii.

Co se týče Prawerova plánu, jde o plán který předpokládá zábor další půdy v zájmu výstavby osad pro židovské obyvatelstvo a počítá se zbořením 35 beduínských, Izraelem neuznaných vesnic v oblasti Negevu a s transferem až 70 tisíc jejich obyvatel do státem zřízených měst, obvykle značně pod-financovaných, s nedostatkem veřejných služeb a pracovních příležitostí. Tento plán podrobila kritice i OSN, pro některé izraelské politiky ovšem není zdaleka "mrtvý", byť momentálně jeho provádění stagnuje.

V závěru jednání výboru zástupci KSČM požadovali usnesení o Ukrajině, ovšem předseda Karel Schwarzenberg tuto snahu nevybíravým způsobem bagatelizoval a žádné usnesení nebylo přijato, a to i díky postoji ostatních členů výboru z řad nové vládní koalice. Zde se tedy opět ukázalo, že zejména poslanci hnutí ANO a KDU-ČSL mají názorově velmi blízko k ODS a    TOP 09.

Ing. René Číp, poslanec PS PČR