J. Dolejš: K plnění státního rozpočtu za leden-únor 2015

02.03.2015 15:05

 

Ministerstvo financí ČR zveřejnilo údaje o plnění státního rozpočtu za první dva měsíce roku 2015. Bohužel čísla potvrzují, že problémy, které avizovala čísla za leden, pokračují. Ve srovnání s rokem 2014 je vybráno na daních o 24,6 % méně. Situace se tedy zhoršuje a tomu odpovídá i menší rezerva, pokud jde o počáteční přebytek hospodaření. Loni touto dobou dosahoval státní rozpočet přebytku 50 miliard, letos jenom 22,6 miliard. To zhoršuje očekávání na zbytek roku.Největší propad vykazuje i nadále inkaso spotřební daně. Na leden se argumentovalo hlavně předzásobením prodejců tabákových výrobců. Výběr této daně se nezlepšil ale ani v únoru, spíše naopak. Propad oproti roku 2014 dosahuje už 16,6 mld. korun. 

Zhoršilo se i inkaso DPH kde oproti loňskému roku už chybí celých 9,7 mld. Ministerstvo financí to sice vysvětluje údajným dopadem vratků daně za rok 2013 na srovnatelnou základnu. Vratky jsou ale každoroční záležitost a právě u DPH Andrej Babiš rád argumentuje mimořádnými úspěchy v oblasti boje s daňovými úniky. Ty se tedy do hospodaření státního rozpočtu nepromítly. Ztráta inkasa DPH se bude za první dva měsíce obtížně dohánět. 

Lepší než v roce 2014 je plnění inkasa daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, ale jde o růst 2,4 %. To zatím neodpovídá očekáváním, pokud jde o růst mezd a pokles nezaměstnanosti. Neznámou zatím zůstává plnění plánu u korporátních daní, kde první zálohy mají přijít až během měsíce března. 

Obavy z neúspěšného výběru daní se tedy zatím nepodařilo vyvrátit. Zdá se, že rozpočtové příjmy budou i nadále horkým tématem pro současnou koaliční vládu. A možná bude nutné konečně se bavit i o alternativních daňových návrzích, které překračují dosavadní rámec koaliční smlouvy.

 

 

Autor: Ing. Jiří Dolejš, stínový ministr financíZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM