Jan Palach bude mít den v kalendáři

13.02.2013 09:12

 

Počet významných dnů v českém kalendáři se asi rozroste z devíti na deset. Jejich výčet by se mohl rozšířit o 16. leden, Den památky Jana Palacha. Příslušný návrh z dílny poslanců vládní koalice včera sněmovna postoupila kulturnímu výboru k projednání.


Stalo se tak po nesmyslné hodinové diskusi, reagující na vyslovené názory některých zástupců KSČM. Ukázalo se při ní, že mnozí zákonodárci napravo od středu nesnesou historické hodnocení činu studenta Filozofické fakulty UK Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Debatu zjitřilo vystoupení Miroslava Grebeníčka (KSČM), ačkoli on ani nikdo jiný z KSČM nepožadoval zamítnutí zákona, který má v klubu naopak většinovou podporu. Grebeníček řekl, že Palachovu oběť je správné připomínat. Nezpochybnil právo koaličních poslanců na rozšíření významných dnů ČR. Vadí mu však svérázný výklad historických událostí a účelové úpravy minulosti. Výhrady měl zejména k důvodové zprávě k zákonu. »Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. On se nezapálil na protest proti KSČ, jeho sympatie patřily především reformním komunistům, kteří měli podporu i ve všech strukturách Svazu vysokoškolského studentstva,« prohlásil Grebeníček a sál na protest opustili poslanci koalice i někteří véčkaři.
 
 
Nebojme se diskutovat!
 
»Jan Palach chtěl vytrhnout společnost z letargie. Na rozdíl od jiných stál za demokratizačním procesem až do své smrti. Výstižně to charakterizovala, jak nedávno připomněl politolog Lukáš Jelínek, spisovatelka Lenka Procházková, když prohlásila, že tenhle kluk setrval na pozicích protagonistů ‚pražského jara‘ i ve chvílích, kdy oni to už vzdali,« připomněl Grebeníček. Následovala hitparáda nechutných slov, většinově od poslanců koalice, kteří propadli emocím a historická fakta ponechali stranou. Komunisté se postavili na stranu svého kolegy. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že Grebeníček jen připomněl některé historické souvislosti jinak než tvůrci novely. »Beru to tak, že jste pouze nechtěli poslouchat jiný názor,« reagoval na odchod koalice ze sálu.
 
»Nebojme se diskutovat. Proč bychom nemohli mít různý pohled? Nebo chceme, abychom glajchšaltovali společnost jedním pohledem, který tady byl odhlasován, a nebude smět být dál historický výzkum? Já se zeptám vás. Vzpomeneme si letos 6. března nebo 1. nebo 2. dubna desetiletí upálení 19letého Zdeňka Adamce z Humpolce na Václavském náměstí, a 21letého Romana Mášla z Prachatic, který se upálil v Plzni kvůli tomu, že jsme vstoupili do válečného konfliktu a že vývoj v ČR se jim nelíbí? Nebo nám to bude úplně jedno?« zeptal se předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.
 
Kováčik zahrál na jinou strunu: Místo velkých slov by bylo lepší dát do pořádku alespoň rodný Palachův dům ve Všetatech, který chátrá.
 
Podle Grebeníčka Palach neusiloval o likvidaci plurality, ale o její rozšiřování a další demokratické posuny ve společnosti. Ale po své smrti se stal rukojmím řady prapodivných negativistů, např. těch, kteří »v nahnědlé tónině opakovaně volají po odstoupení členů KSČM, kteří po demokratických volbách loni na podzim usedli v krajských radách«.
 
Proti podrobnému projednávání zákona ve výboru se ze 152 přítomných postavila jen Marta Semelová (KSČM): »Jste to vy, kteří převracíte přes 20 let historii, předkládáte hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny,« řekla na adresu koalice, 11 poslanců včetně pěti komunistů se hlasovaní zdrželo. Novela by měla platit od 11. srpna, v den 65. výročí Palachova narození.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny