K aféře Novičok.

18.03.2018 22:53

V současné době se hodně mluví o otravě bývalé dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery údajně jedem Novičok, který měl být vyrobený v SSSR.

Při uvažování nad tímto problémem postrádám odpovědi na mnoho otázek s tím spojených.

  • V době kdy měl být údajně v SSSR vyvíjen a vyráběn Novičok (60. 70. léta) patřily do SSSR, řada dnes samostatných států - Ukrajina, pobaltské státy, Gruzie a další. Je jisté, že by se na tom vývoji tehdy podíly kolektivy složené s občanů těchto republik a byl by i vyráběn v různých republikách. Proč je tedy podezříváno jen Rusko a např. Ukrajina a další?
  • Po rozpadu SSR se za Jelcina rozkradlo, co se mohlo ukrást, včetně výrobních tajemství, zbraní a mnoha jiného. Lidé se snažili, aby přežili zpeněžit cokoliv, mnozí s s těmito státními tajemstvími utekli do zahraničí, kde to ro prodali komukoliv, o čemž svědčí údajný autor tohoto Novičoku, který emigroval do USA, kde jej s velkou pravděpodobností prodal jejich tajným službám.
  • V době Jelcinovy vlády se  hromadně likvidovaly chemické zbraně, mnohdy za účasti západních zemí. Takže se ke složení Novičoku (pokud existoval) mohlo oběma cestami dostat povícero západních zemí.
  • V rámci protichemické obrany musely mít určité vědomosti i armády jiných zemí bývalé Varšavské smlouvy, mimo jiné i proto, že otravné látky se během případného chemického útoku dostat i na spojence. Takž o něm musely mít určitě vědomosti i naše armádní složky.
  • I když jsou mezinárodně zakázány chemické zbraně, tak asi skoro každá armáda musí v rámci protichemické obrany vojsk i obyvatelstva testovat v menším množství vyrábět různé otravné látky za účelem testování přístrojů, protichemických oděvů apod. a taky případně protilátek apod. Takže i naše armády , která se chlubí vynikajícím útvarem protichemické ochrany, musela proto tyto účely vyrobit malé množství nervově paralytických látek mezi jiným asi i údajný Novičok.. Proto se lze domnívat, že i když je velmi málo pravděpodobné, nelze vyloučit případný únik, např. v době těsně po listopadu 1989.
  • Jak je obecně známo, tak byl Skripal odsouzen na 13 let, po polovici trestu byl vyměněn za jiné agenty a cca 10 let pobýval ve VB, jistě pod jinou identitou. Nezní mi logicky msta po 10 letech. Navíc těsně před volbami a hlavně mistrostvím světa ve fotbale, do kterého investovalo Rusko velké peníze, pro by si to dnes kazili, když by už tak moc chtěli se pomstít, tak proč by nepočkali až po těch událostech.
  • Proč se nezkoumají i jiné stopy, např. případné provokace z bývalých sovětských republik, kde určitě některým vládám i lidem, leží Rusko a Putin tak zvaně "v zubech".

 

Vrcholem zmatenosti prohlášení britský ministra zahraničí Borise Johnsona, kdy obvinil Rusko, že nervový jed Novičok, jímž byl ve Velké Británii otrávený dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, Rusko vyrábělo a skladovalo i v posledních deseti letech. Britská vláda o tom má podle něj důkazy, uvedl v neděli list The Guardian.

  • Když to o Rusku věděli, proč nevarovali svět, už před tím než se stala tato vražda? Nejsou tedy spoluviníci? Proč by Rusové prozrazovali svou případnou tajnou výrobu jeho veřejným použitím, když by např. dokonale stačilo cyankali nebo ještě auto řízené najatým islamistou?
  • Smrtelná dávka Novičoku má být daleko méně než 1 gr., takže stačí laboratorní výroba.
  • Když Britové vědí, že jedem byl Novičok, tak jej musí z výše uvedených důvodů vlastnit v množství potřebném pro testování apod. Nemohl tedy uniknout z jejich laboratoří?

 

napsal: Jan Jančura, 18.3.2018