K. Konečná: Bakalovy miliardy za slzy jiných

02.06.2014 19:29

John Steinback či třeba Emile Zola a vůbec všichni jim podobní autoři sociálních románů o bouřlivých událostech v dělnickém prostředí se musí obracet v hrobě. Kdyby mohli tvořit ještě dnes, pro náměty by nemuseli chodit daleko. A nejspíš by se jejich pozornost obrátila na střední Evropu.Konkrétně na severní Moravě by viděli tisíce příběhů plných obav a bezmoci na straně jedné a životní příběh jediného člověka v nezaslouženém přepychu na straně druhé. To není nic proti schopným podnikatelům, to je story Zdeňka Bakaly. 

Jméno jednoho z nejbohatších Čechů je dnes nelichotivě skloňováno snad v každé domácnosti na Ostravsku a okolí. Téměř dva tisíce horníků Paskova, který vlastní OKD, chodí každý den do práce s vědomím, že v ten den mohou naposledy sfárat. 

Obyvatelé zhruba 44 tisíc bytů, které Bakala před deseti lety získal od státu velmi výhodně i díky sociálně demokratickému ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi, trnou hrůzou, aby nepřišli o střechu nad hlavou. Byty mu padly do klína, když se svojí společností ovládl OKD. Tehdy se měl údajně zavázat, že až budou privatizovány, první nabídku dostanou jejich dosavadní obyvatelé. Jenže pan uhlobaron byty vyvedl mimo strukturu OKD. 

Osud nájemníků tak přehodil na jiné, které jeho slib netíží. Ono celé Bakalovo podnikání na Ostravsku je přinejmenším podivné. Od státu před deseti lety koupil OKD nevídaně výhodně. Ač podle některých znaleckých posudků za ně stát mohl dostat až 10 miliard, dostal jen 4,1 miliardy. 

Jeho nakládání s uhlím, které je státu, přivedlo revír do ekonomických problémů. A to i přesto, že pod zemí stále zůstávají miliony tun černého zlata. Dlouhodobé zisky vyváděl mimo firmu a naopak zjevně špatně investoval. V lepších dobách, kdy se akcionářům hrnuly miliardy do kapsy, nezaložil rezervní fond, jenž by se právě nyní hodil. Když se nad tím znovu zamyslím, beru zpět. 

Tohle není pro autory sociálních románů, čtenář by nevěřil, že bychom si nechali něco takové líbit. Tohle je spíše námět pro tvůrce sci-fi.

 

 

Autor: Ing. Kateřina Konečná, poslankyně Parlamentu ČRZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM