K. Konečná: Končí dvojí trest hříšníkům

01.01.2015 10:40

Prezident Miloš Zeman před Vánocemi podepsal novelu zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Na začátku ledna tak skončí nesmyslná praxe, kdy byli majitelé aut, kteří velmi často ne vlastí vinou neuhradili povinné ručení, trestáni za svůj hřích hned dvakrát.

 

Kromě nemalé pokuty po nich totiž Česká kancelář pojistitelů požadovala příspěvek za celou dobu, kdy jej nehradili. Dvojí trest pro hříšníky, lukrativní byznys s půlmiliardovým ročním ziskem pro ČKP. Novelu jsem navrhla spolu s kolegy poslanci za KSČM Karlem Šidlem a Václavem Snopkem ještě jako poslankyně českého parlamentu. 

Pobuřovalo nás také to, že výzvy k placení příspěvku nepojištěného byly často adresovány i lidem, kteří vozidlo již mnoho let nevlastnili, nebo jej dokonce nikdy neměli. Jestliže se však nebránili – mnohdy jen proto, že to považovali za absurdní, nakonec opravdu platit museli. O tisících dopisech, které z nějaké spřízněné advokátní kanceláře odcházely s vymáháním dlužné částky, ani nemluvě. 

Prezidentský podpis a naše roční intenzivní práce tak snad pomůžou tomu, že z našich zákonů mizí další zmetek. I pro mne to byl jeden z nejlepších vánočních dárků, jaký jsem mohla dostat a zároveň desetitisícům občanů dát.

 

 

Autor: Ing. Kateřina KONEČNÁ, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM

Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM