K novoročnímu projevu prezidenta Václava Klause

02.01.2013 21:56

 

Vyjádření poslance Parlamentu ČR a předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa k novoročnímu projevu prezidenta Václava Klause.


Jako jediný pozitivní moment letošního novoročního projevu prezidenta Václava Klause vnímám, že uznal fakt, že v druhém volebním období výkonu jeho funkce došlo ke zhoršení celkové ekonomické situace i situace ve společnosti. Příčiny však hledá chybně především ve špatné atmosféře ve společnosti a viní opozici, že ji záměrně vyvolává. Přitom zapomíná, že to je právě vládní koalice, která ty „hluboké příkopy“ kope. Sám také nenabízí žádné řešení. Z odkazu na tradiční hodnoty je možné podpořit větší úctu k práci, která v prostředí plném korupce opravdu chybí. Samotné výzvy k solidaritě totiž žádným řešením samy o sobě nejsou. Naopak, tento prezidentův odkaz navozuje různé otázky, jako například na míru solidarity nejbohatších s chudými, na to, jak usilovně mají pracovat lidé, kteří marně hledají práci atd.

 
Tady je jasně vidět, že prezident se ve svém projevu zcela vyhnul tomuto problému, který je velmi reálný, nikoli vymyšlený opozicí, a který občanům bere elán nejvíce. Jde o otřesnou korupci a rozkrádání veřejného majetku. Právě to, nikoli jakási rozmařilost občanů, je hlavním důvodem rostoucího odporu široké veřejnosti proti Nečasově vládě. Za těchto podmínek je odkaz na tradiční hodnoty jen prázdnou frází. Nedostatky nelze hledat jen v rovině mravní a nepřijatelná je i snaha přenášet jejich řešení na občany, když právě u nás platí, že „ryba smrdí od hlavy“.
 
Nemohu rovněž souhlasit s tvrzením, že opozice žádná řešení nenabízí. Jak v otázce boje proti korupci, tak v otázce stimulů pro oživení ekonomiky, KSČM předkládala a předkládá celou řadu zcela reálných návrhů - majetkovými přiznáními počínaje a podporou exportu do zemí BRICS konče. Žel, současná vláda protikorupční návrhy ignoruje, nenechá je ani projednat a o prorůstových opatřeních sice mluví, ale buď je nerealizuje, nebo je přijímá pozdě a ještě velmi nepřesvědčivě.
 
Autor: Vojtěch FILIP, poslanec Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM
Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM