Kalousek nevyhoví sněmovně

09.04.2013 08:41

 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nevyhoví výzvě sněmovny a nepodpoří tak zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané.


Poslanci o to požádali vládu v březnu, když souhlasili s návrhem stínové ministryně KSČM pro rezort zdravotnictví Soni Markové, aby stát zvýšil platbu za státní pojištěnce o 50 Kč, tj. na 773 korun měsíčně. »Dalo se to čekat. Jen doufám, že ostatní ministři pochopí, že je třeba minimálně kompenzovat navýšení DPH a úhradové vyhlášky, aby nemocnice nezkrachovaly a byla dostupná zdravotní péče pro všechny,« reagovala včera na Kalouskova slova poslankyně Marková.
 
Výše platby za státní pojištěnce se již čtyři roky nemění. Zvýšení by zdravotnictví přineslo ročně navíc 3,6 miliardy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger, Kalouskův stranický kolega, však hodlá o navýšení plateb vládu požádat. Podle něj se podařilo zdravotnictví zefektivnit, takže pokud by tam přišly další peníze, využijí se efektivně. Na zdravotnictví dopadá zvýšení DPH a růst dalších nákladů, úhrady pojišťoven však nerostou. »Já naprosto chápu každého ministra zdravotnictví, který to čas od času musí zkusit. Věřím, že pan ministr Heger pochopí, že jakýkoli ministr financí se k tomu musí stavět negativně,« řekl včera Kalousek. Částka 3,6 mld. Kč je menší, než částka, která byla ze zdravotnictví vyvedena současnou vládou navýšením DPH na léky a zdravotnické prostředky, tvrdí předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik»Vláda vlastně vytáhla část peněz ze systému a tímto způsobem se jich tam dá část vrátit a osvěžit financování zdravotnictví. Jde o zásadní krok, který sněmovna uplatnila v pozici kontrolního orgánu vůči vládě,« zdůraznil v reakci pro náš list Kováčik.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny