Kam až pravice zajde?

25.01.2013 10:15

 

Zítra začíná druhé kolo prezidentských voleb. Pravicová hysterie dostupuje vrcholu. Začíná se dokonce hovořit o obřím volebním podvodu, který pravice chystá. Kam až schwarzenbergovská klika nakonec zajde?


Schwarzenbergovci nasazují do hry osvědčené vlajkařské techniky – psychický teror, vydírání, provokace, mediální hry. Zejména lidé z uměleckého světa, kteří se odvážili podpořit ve 2. kole kandidáta levice Miloše Zemana, čelí nezměrnému tlaku. Patří k nim například herečka Jiřina Bohdalová»Jiřinka Bohdalová mi volala, že na první stránce Blesku je její fotografie a pod ní titulek Bohdalová to nedělá zadarmo. Byla tím míněna její podpora mé kandidatuře,« řekl včera rozhořčeně Miloš Zeman v diskusi na Aktuálně.cz a označil takové praktiky za štvanici. Bohdalová však zůstala pevná, svůj názor nezmění a svůj hlas Zemanovi dá. »Já už ve svém věku nestřílím od boku. Moje volba je volba rozumu a citu. Miloš Zeman má rozum i cit na správném místě. Má vztah k lidem, vrozené sociální cítění, a navíc má smysl pro humor,«řekla odhodlaně.

 
 
Volební podvod?
 
Spekuluje se však o tom, že pravicové mediálně-lobbistické úderky tentokrát nezůstanou jen u zastrašování. Velký údiv vzbudila informace, že ministerstvo vnitra již vydalo záhadně vysoký počet voličských průkazů, které umožňují volit mimo místo svého bydliště – 700 000! V minulosti se nikdy nic podobného nestalo, účast v prvním kole voleb přitom nepřesáhla účast ve volbách sněmovních. Co to znamená? »Zveřejněný údaj o počtu voličských průkazů ve mně vzbuzuje podezření na možnou přípravu nezákonné manipulace voleb. Doufám, že se nestane to, že řada občanů, jimž měl být vydán voličský průkaz, něco takového zjistí až ve volební místnosti, kde jim řeknou, že volit nemohou, protože byli vyškrtnuti ze seznamu a bez voličského průkazu nemohou. Tyto praktiky byly použity v masovém měřítku v kontroverzních volbách prezidenta USA v roce 2000. V nich byl zvolen prezidentem George W. Bush,« varuje například bývalý redaktor týdeníku Ekonom Martin Kunštek. Zajdou pravičáci až takto daleko?
 
 
Pravice podvádí už teď
 
V této atmosféře si celá levice musí uvědomit svou odpovědnost. Všichni levicoví členové volebních komisí musí být maximálně ostražití a především všichni příznivci levice musí přijít k volbám – budou stát nejen proti zfanatizované mase, zejména v Praze, ale možná i proti podvodným praktikám. Kunštek, který je dnes poradcem poslance Bublana, nevěří, že jde o plané obavy. Pravičáci totiž porušují všechna možná pravidla už dnes! »Během kampaně byl porušen zákon již mnohokrát. Veřejnoprávní média se v mnoha případech dopouštějí nezákonné podpory ministra Schwarzenberga. A to i v hudebně publicistických pořadech na Českém rozhlase, kde politika nemá vůbec co dělat. Samostatnou kapitolu představuje zpravodajství a publicistika ČT a ČRo, která připomíná sesterskou divizi volebního štábu knížete. Porušení vysokoškolského zákona formou sbírání podpisů pro petici na podporu ‚Karla‘ pak už připomíná 50. léta minulého století,« varuje Kunštek.
 
Zítra začíná bitva. Hysterie našich nepřátel dává tušit, o jak moc se hraje. Nenechejme se však zastrašit. Proti Schwarzenbergově falanze se v úterý postavily stovky hrdinů protifašistického odboje, v čele s generálem Alexandrem Beerem. Pamatujme na ně. Pamatujme na to, že oni v osudové hodině národa neustoupili. Neustoupíme ani my!
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny