Kauza sKaret odhaluje důsledky pravicové politiky

22.11.2012 16:22

 

Rozhovor s poslancem Parlamentu ČR a stínovým ministrem KSČM pro rezort práce a sociálních věcí Miroslavem Opálkou.


Veřejnost musí být z výroků premiéra i nové ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) popletena. Nejdříve minulý pátek vyjádření, že používání tzv. sKaret je dobrovolné, v pondělí však ministryně změnila názor a řekla, že zákon dobrovolnost jejich používání nepřipouští, aby včera premiér sdělil, že povinný systém je mrtev. Jak to tedy je?

 
Kolem sKaret už jsme zažili opravdu ledacos. Dlouhé diskuse v obou komorách parlamentu, kde nikdo z koalice nebral v potaz argumenty opozice, tedy ani nás, komunistických zákonodárců, ani širší veřejnosti. Dokonce jsme odešli, coby opoziční poslanci, na protest při nátlakovém projednávání oné reformy z jednání výboru pro sociální politiku! Dostali jsme totiž pozměňovací návrhy až na poslední chvíli, ale zpravodajka Lenka Kohoutová (ODS) i zástupci ministerstva trvali na jejich schvalování. Hlavní argument ministerstva práce vždy zněl: Chceme ušetřit na režijních výdajích státu čtvrt miliardy ročně a jinak to nejde.
 
Cesta k přijetí sKaret tedy byla vydlážděna podporou zákona koaličními stranami, následně přijetím podzákonných norem a posléze obchodní smlouvou státní instituce – ministerstva práce a sociálních věcí s privátní bankovní institucí – Českou spořitelnou. A bylo vymalováno!
 
Pak na povrch kotle, ve kterém koalice »vaří« svůj údajný protikorupční program, vyplavalo ledacos.
 
 
Co tím míníte?
 
Souboj TOP 09 s ODS připomínal boj o provize z nové transakce. Další koaliční partner jen nechápavě kroutil hlavou. Přidaly se nové kauzy a ministr Drábek se odporoučel z postu šéfa rezortu. Představitelé ODS dokonce veřejně oznámili, že byli TOP 09 podvedeni, »podfouknuti«, což naposledy připomněl premiér Nečas právě při uvedení nové ministryně do úřadu. Zazněla silácká slova a sliby o tom, že sKarty budou dobrovolné.
 
Je to pár dnů, tak si jistě vzpomeneme, že premiér i nová paní ministryně se vyjadřovali v tomto směru k dotčené veřejnosti, tedy ke všem, jichž by se používání sKaret mělo týkat, vstřícně. Premiér dokonce naznačil provozovateli, České spořitelně, že je třeba státu vyhovět, neboť budou ve hře i jiné projekty. Tak jsem jeho slovům s jasnou dikcí porozuměl.
 
Včera oznámil, že jednání s panem generálním ředitelem bylo vstřícné. Zda tedy byla slíbena nějaká kompenzace, nevím. Pokud by to tak bylo, nastala by totiž obdobná situace, po níž došlo k obvinění Vladimíra Šišky, odvolaného prvního náměstka ministra Drábka...
 
 
Jak si vysvětlujete tak náhlé změny názorů u členky vlády, která je v úřadu dva tři dny? Může takto hazardovat s veřejným míněním?
 
Prohlášení paní ministryně Müllerové, to byla jistě pro sociálně potřebné studená sprška. Žel, ona potvrdila jen to, co jsem již dávno konstatoval, že projekt je již rozběhnut a nachází se v závěrečné fázi, tudíž nebude technicky možné obratem cokoli okamžitě měnit. Natož bez součinnosti provozovatele systému. A tak si občané oprávněně musejí klást otázku, zdali šlo o lhaní, o plané sliby či nedostatečnou znalost, nedostatečnou kompetentnost špiček ve vedení našeho státu.
 
Každopádně tyto zmatky nevytvářejí dobrý obraz o vedení státu. A právě tato kauza odhaluje důsledky pravicové politiky! Vyplouvá na povrch, že stát spravuje stále více nikoli státní správa, ale soukromé instituce. V tomto konkrétním případě banky. Vše se odvíjí od jejich vůle. To je ta privatizace státu, před níž my, komunisté, i levice v širším slova smyslu varujeme. Kdo má v rukou peníze, ten rozhoduje. Ať si premiér či ministři mluví cokoli.
 
 
Na sobotní pražské demonstraci platformy Stop vládě vyzval Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených (NRZP), ať lidé sKarty nepřebírají. Tuto možnost - aniž by lidé ztratili přístup k sociálním dávkám - potvrdila i Kancelář veřejného ochránce práv...
 
To je právě to, co nyní vzniklo. Zmatek. Kdyby koalice slyšela na výzvy KSČM, ČSSD, NRZP a dalších, nemuselo k tomuto problému vůbec dojít. My jsme před tím varovali. A to ještě neznáme všechny možné dopady v terénu.
 
Elektronizace finančních toků má určitě budoucnost, v principu budeme jako společnost na tento způsob převodu peněz přecházet více a více. Ale zavést tento systém povinně plošně pro všechny uživatele nepojistných sociálních dávek již dnes, bylo politicky a lidsky chybné, řeknu-li to diplomaticky a slušně. Nejde o první a asi zdaleka ne poslední změnu, která lidem jen znepříjemňuje život. Ale nakonec, co chtít od nenasytné pravice?
 
 
Co tedy lidé mají dělat? Jak se mají ke kartám zachovat?
 
Musím konstatovat, že sKarty se vydávají v tomto pololetí průběžně a většina příjemců je přijímá bez problémů. Tento proces má být dokončen do závěru roku. Pro rok 2013 je již nastaven nový systém (se stanovenými výjimkami) jednotně pro všechny. Jak s tímto stavem naložit, zřejmě řeší premiér i ministryně s Českou spořitelnou. Výbor pro sociální politiku by měl tento problém znovu projednat příští pátek 30. listopadu. Věřím, že oznámíme občanům, že bylo nalezeno řešení, co a jak dále. Problematický je až přelom roku. Do té doby nevidím problém, když občan sKartu odmítne.
 
 
Jaký bude další postup KSČM?
 
KSČM svůj názor nemění. Je připravena podpořit takový legislativní návrh, který urychleně systém zdobrovolní. Dojde tak na naše slova. Necítíme se však nikterak zodpovědní za případné sankce, které mohou zatížit státní rozpočet.
 
 
Ministryně připustila ochotu jednat o sKartách s politiky a dalšími zainteresovanými. Domníváte se, že osloví i odborníky z KSČM?
 
Předpokládám, že ano. Bude třeba vyjasnit si postoje a způsob odborné komunikace. A to nejen v souvislosti s sKartami.
 
 
NRZP podala na exministra Jaromíra Drábka a jeho bývalého prvního náměstka trestní oznámení za údajné neoprávněné poskytnutí osobních údajů České spořitelně. Jaký je váš názor?
 
Jmenovaní se hájili, že postup schválil Úřad pro ochranu osobních údajů. Ať tedy rozhodne nezávislý soud, kde je pravda.
 
 
Autor: Monika HOŘENÍZdroj: Haló noviny