Koalice chce nahrát řetězcům

03.04.2013 19:53

 

Zákon o významné tržní síle, upravující vztahy obchodních řetězců a dodavatelů, chtějí František Laudát (TOP 09) a Jaroslav Plachý (ODS) zrušit. Jejich návrh už leží ve sněmovně. Opozice je proti.


Předkladatelé tvrdí, že dopady zákona pokládá většina účastníků trhu za negativní. Je prý»byrokratickou zátěží pro dodavatele i odběratele a vytváří prostředí právní i faktické nejistoty účastníků trhu«. Opačný názor má člen zemědělského výboru sněmovny Josef Šenfeld (KSČM). Zákon považuje za důležitý. »Řetězce v mnohdy nekalých praktikách přibrzdily, dávají si pozor, aby neměly problém. Jejich právní nejistota je namístě. Jinak si byly moc jisté svým postavením a z pozice trhu diktovaly,« kontroval komunistický poslanec.
 
»Pro mě je zákon klasická školní ukázka toho, jak se do tržní ekonomiky vstupovat nemá,«sdělil Laudát ČTK. Předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD) neříká, že zákon je dokonalý, ale je rád, že nutí řetězce k určitému pořádku. Uvažoval by o jeho zlepšení, ne o zrušení. »Nevytvářel bych nějaké speciální bariéry. Nicméně není možné, aby se řetězce chovaly jako na dobytém území v ČR. Důležité je, aby se chovaly zhruba stejně, jako se chovají tam, kde mají své matky,« dodal. Pokud se tak nechovají samy od sebe, zákon je potřebný.
 
Pro KSČM je důležité ochránit prvovýrobce ocitající se v moci nadnárodních řetězců, které jim diktují, za jaké ceny mají prodávat své výrobky. »Dochází to tak daleko, že nutí zemědělce prodávat za nákladové ceny, tj. za méně peněz, než základní potraviny vyrobí. Chtěli jsme je ochránit zákonem před tlakem řetězců,« zdůraznil Šenfeld s tím, že zákon našim zemědělcům pomáhá udržet se na našem trhu, podnikat a vytvořit i nějaký zisk.
 
Platný zákon (účinný od února 2010) v minulém volebním období připravila ČSSD kvůli ochraně malých a středních výrobců před tlakem řetězcůa podpořila ho Potravinářská komora. Parlament ho schválil, prezident Václav Klaus vetoval, což sněmovna přehlasovala. Zákon podpořili kromě ČSSD a KSČM i zelení. Obchodním řetězcům se nelíbil, potravináři ho chválili. Obchodním řetězcům ukládá, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Za zboží musí zaplatit do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než ho nakoupily s výjimkou rychle se kazících a sezonních výrobků. Za zneužití tržní síly jim hrozí pokuta až 10 mil. Kč nebo trest ve výši 10 % z obratu.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny