Koalice návrhy komunistů neslyší

09.05.2013 22:01

 

Vládní poslanci v úterý znemožnili, aby ministři spravedlnosti Pavel Blažek a vnitra Jan Kubice informovali sněmovnu o situaci ve vyšetřování závažných trestných činů. Zařadit tuto informaci požadoval předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.


»Byl jsem při poslaneckém dnu seznámen s tím, že dochází k vážným problémům ve vyšetřování závažných trestných činů, a to tak, že Policie ČR používá metody, které do budoucna ohrožují samotný průběh trestního řízení a soudní proces, který by následoval,«informoval na úterní tiskové konferenci Filip.
 
Jak řekl později ve sněmovně, jednotlivé kroky svědčí o tom, že nemůže jít již o typ »zametání pod koberec«, kdy policie, vyšetřovatel nebo státní zástupce odložil vyšetřování takové trestné činnosti, ale jde o postup, který do budoucna znemožňuje jednotlivé důkazy, které v průběhu trestního řízení jsou zajišťovány.
 
A to tak, že důkaz, který je neopakovatelný, je potom nepoužitelný, anebo dojde k znevěrohodnění svědka tím, že původně utajený svědek je prozrazen ještě v průběhu samotného vyšetřování.
 
»Považuji takový postup za velmi alarmující. A to, co se odehrálo, ať už jde o plukovníka Martince, nebo postup nejvyšší státní zástupkyně, považuji za nedostatečné a rád bych, aby oba ministři - každý za svůj rezort - vysvětlili, jakým způsobem dají na to, aby průběh trestního řízení byl zajišťován v souladu s Ústavou ČR a zároveň s pohledem příští úspěšnosti samotného soudního řízení,« dodal Filip, který předsedá sněmovnímu kontrolnímu výboru.
 
Stínový ministr práce a sociálních věcí Miroslav Opálka zase novinářům sdělil, že bude požadovat pevné zařazení dvou návrhů zákonů z pera KSČM hned na začátek bloku prvních čtení. Jeden ruší stropy na odvody pro zdravotní pojištění, druhý ruší zastrojování odvodů sociálního pojištění.
 
»U prvního se jedná o to, aby byla jasná stabilizace veřejných financí u zdravotních pojišťoven, to znamená, aby přechodné schválení zrušení zastropování pro odvody do veřejného zdravotního pojištění bylo trvalé. V případě druhého se jedná se o odstranění stropu na odvody na sociálních zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti.
 
Tento tisk je ve sněmovně už více jak rok a předpokládám, že jeho přijetí by přispělo k nižšímu schodku státního rozpočtu. A aby tomu tak bylo, je nutné, aby s ním vláda mohla počítat už při sestavování rozpočtu,« zdůraznil poté v úvodu schůze sněmovny komunistický poslanec.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny