Koalice nechce stovky miliard příjmů

12.12.2012 20:56

 

Vláda má možnost posílit příjmy státního rozpočtu ČR o stovky miliard korun ročně, takže by rozpočet byl přebytkový, avšak brání se jak zvýšení souhrnné daňové kvóty, byť je šest procentních bodů pod průměrem EU, tak ztlumení odlivu výnosů zahraničních firem z podnikání v ČR, prohlásil v Praze na přednášce Klubu společenských věd ekonom ČMKOS Jaroslav Šulc.

 

Jak uvedl, rozdíl mezi 33 % souhrnné efektivní daňové kvóty v ČR a 39 % průměru EU představuje 240 mld. Kč. Konstatoval dál, že už »existuje deset způsobů, jak obejít milionářskou daň«, kterou se vláda rozhodla zavést. Na 300 mld. Kč odhadl saldo daňových výnosů českých firem v zahraničí, resp. zahraničních firem v ČR. Podtrhl, že přitom žádný stát EU se tak rychle nezadlužuje jako ČR, jehož poměr státního dluhu k HDP v l. 2000-2010 vzrostl ze 17,8 na 40,8 %. Z celkového zadlužení státu prý připadá na působení Miroslava Kalouska (KDU-ČSL, TOP 09) ve funkci ministra financí 320 mld. Kč, účet za bankovní krizi z let 1993-7, která byla dílem pravice, dosahuje 600 mld. Kč atd.

 

Jako demagogii odmítl tvrzení o rozhazovačnosti levice a vzpomenul, že cenová liberalizace Václava Klause z počátku 90. let, která způsobila růst cen o 54 %, tak měla třikrát větší dopad, než měnová reforma z r. 1953. V souvislosti se současnou ekonomickou situací a hospodářskou politikou postavil proti sobě filosofii přerozdělení pravicové vlády Petra Nečase a filosofii tvorby hodnot. Odpor občanů a odborů proti asociálním pravicovým škrtům je dle něho limitován faktem, že třetina odborových předáků jsou příznivci pravice a vyhýbají se organizování protestů.

 

Poukázal na změny přístupu vedoucích představitelů EU v posledních letech ohledně omezení daňových rájů a rozdílný postoj Baracka Obamy, resp. Angely Merkelové a Nicolase Sarkoziho k pomoci bankám – Obama úvěroval, lídři států EU dávali dary. Z původně zadlužených bank se tak stali věřitelé států a moc finanční a politická jsou v nerovnováze.

 

Podle ekonoma Jana Zemana bylo za 23 let chybnými investicemi »prošustrováno« 860 mld. Kč (např. předražení pražských tramvají činí pět miliard).(kru)

Převzato z Haló novin