Konec anonymních akcií – ale všech!

18.02.2013 21:39

 

Premiér Petr Nečas (ODS) není nadšený návrhem svého stranického kolegy, předsedy rozpočtového výboru sněmovny Pavla Suchánka, aby už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Se Suchánkovým návrhem nesouhlasí ani opozice.Sněmovna bude o regulaci anonymních akcií rozhodovat zítra. Samotné hlasování se přitom pozdrželo, a to kvůli nejednotnosti názoru v řadách poslanců za ODS, kteří si v pátek vyžádali přestávku na jednání klubu.
 
Nečas se v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce svěřil s tím, že detaily Suchánkova pozměňovacího návrhu nezná. »Není ale prozíravý,« uvedl Nečas před televizními kamerami na adresu Suchánkova požadavku.
 
Vládní předloze přitom dává přednost i opozice. »Jde o to, aby život akcií na doručitele skončil a za majitelem vždy byli vidět konkrétní lidé. Když podnikají, nemají se za co stydět,«reagoval pro náš list člen rozpočtového výboru sněmovny Petr Braný (KSČM). Vládní návrh podle něj zřejmě dozná ještě určitých úprav, ale Suchánkův návrh jde nežádoucím směrem. »A na druhé straně se musí ošetřit ukončení života těchto akcií tak, aby to nebylo na úkor kohokoli jiného… Jde přece o průzračnost věcí,« dodal komunistický poslanec. Věří, že Suchánek svůj návrh stáhne.
 
Nečas považuje vládní předlohu za kvalitní. Novela říká, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. Vláda se prý inspirovala především v Rakousku.
 
Nečas zdůraznil, že se hlavně musí rozkrýt majetková struktura firem, které dostávají veřejné zakázky, dotace a které působí v regulovaných odvětvích. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se vyslovil pro co největší rozkrytí vlastníků společnosti. ČSSD bude podle něho hlasovat jen pro návrhy, které půjdou tímto směrem. Vládní návrh Sobotka označil za změnu k lepšímu.
Poslanci ODS budou diskutovat o svém postoji k regulaci anonymních akcií zítra před jednáním sněmovny. Podle předsedy klubu Marka Bendy platí pravidlo, že pokud frakce nedojde po debatě k jiné domluvě, platí podpora vládnímu návrhu.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny