Kongres ODS : na pravicové frontě nic nového

07.11.2012 09:02

 

Konzervativní pravice bývá stabilní součástí politických systémů. 23. kongres ODS, který byl kongresem volebním, byl ale spíše konzervační než konzervativní. ODS zatím dostala od veřejnosti jen žlutou kartu. Ale sama nedokáže dát červenou kartu těm, kteří ji táhnou i nadále ke dnu.

Volební výsledky prý byly pro předsedu ODS politickou lekcí. Obhajoba Petra Nečase ale byla především v tom, že byl příliš zatížen vládnutím a neměl na rozhádanou stranu čas. Tedy pouhá změna na úseku řízení vnitrostranického života výkonným tajemníkem a krajskými manažery má zařídit, že se vše v dobré obrátí. Dosavadní Nečasova pravá ruka byla první místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Ta už do této funkce znovu zvolena nebyla. Chyby ve vládnutí si Petr Nečas i jeho ODS zjevně nepřipouští a spravit to má jen lepší public relation.

Šance na příměří v ODS 

V čem byl mocenský spor uvnitř modré strany ? ODS se stala značkou za kterou se někteří její členové stydí. Šlo jen o spory v poslaneckém klubu v posledním čtvrt roce ? Na začátku září šestice poslanců ODS nezvedla ruku proti senátnímu vetu na tzv. Kalouskův balíček, korigující předchozí vládní reformy. A premiér tento balíček naopak brání jako nezbytný kompromis. Rebelové sice mluví o programových zásadách, ale případný kompromis nad balíčkem nezmění podstatu vládních reforem ani neoživí skomírající růst.
Konflikt v ODS vedený s jistým pochopením prezidenta Václava Klause byl vedený zejm. proti pozici předsedy Petra Nečase. Tak není divu, že se Petr Nečas nechal slyšet, že by Klause zpátky do ODS osobně nezval. Jak poznamenal Topolánek, nějaký kladeč věnců by silnou stranu neohrozil, sám však emancipovat ODS od vlivu jejího zakladatele nedokázal. ODS na osudové křižovatce nyní potřebuje nejen krizové řízení, nýbrž ujasnit si, s čím chce jít v dnešní znejistělé Evropě dál a sama sebe tak dostat ze slepé uličky. 

Rudé strašení mezi modrými 

O co bylo na letošním kongresu ODS méně vizí, o to více tam byl přítomna hrozba v podobě KSČM. Po etapě transformace jako by dnes už konzervativní pravice neměla jiná témata než antikomunismus. Někteří si zavěštili dokonce konec civilizace - asi jim civilizace sebestředně splývá s panujícími českými poměry. No, není to konec světa, když i někteří podnikatelé v ČR volí do leva ? Když od ODS už neočekávají rozvoj ekonomiky ? Restart ODS jako by byl založen na vydírání straníků, kdo není pro Nečase, hlasuje pro levicového čerta. Boj se, boj!
Vrcholem modrého bolševismu je, že nenormální pravice obviňuje z nenormálnosti levici. Spolupráce na bázi programové blízkosti je však normální, ne ? Proč se tedy diví že v krajích dala ČSSD v řadě případů přednost KSČM. Prý jde o nestoudnou kolaboraci a předzvěst totality. Blízkost volebních programů ČSSD a KSČM, které si všimli i voliči, je zřejmě pro pravicové předáky i nadále nezajímavá. Inu čert vem programy a volební sliby, když jde o moc. Barvu v této souvislosti přiznal předseda lidovců Bělobrádek, když prohlásil, že by měli být pro kmotrovskou ODS přirozeným spojencem, Zajímavý vzkaz zejména na jižní Moravu.

Dopady na prezidentskou volbu 

Odstrčeně působil kandidát ODS na prezidenta Přemysl Sobotka (bývalí předsedové ODS Klaus ale i Topolánek mluví o Miloši Zemanovi). Jako by ho spolustranící vyslali do této funkce, aby se ho zbavili a ne aby ho zvolili. Předseda strany Petr Nečas vědom si tohoto problému, rozhodl se dokonce prosit delegáty kongresu, aby podporovali kandidáta ODS na prezidenta. Co ale nadělá, když členové strany ale zejm. voliči ho asi poslouchat nebudou.
Pitoreskně pak zněly Sobotkovy řeči, že zabrání, aby na Hradě seděl nějaký probruselský Hácha. Zřejmě mu v hlavě uvízla poučka nějaké večerní university národovecké ideologie, které se po Klausovi osiřelá ODS občas chytá. Snad aby ukryla, že za hesly o českém kapitalismus skrývá spíše kapitalismus mafiánský. Přesto je řadě voličů ODS zřejmě opravdu bližší Miloš Zeman, který na rozdíl od Přemysla Sobotky už řekl, že by nebránil vládě podporované KSČM, kdyby tomu odpovídaly volební výsledky.. 
Od bývalého člena ODS Klause se tento bývalý člen ČSSD liší větším pochopením pro evropskou dimenzi, spojuje ho ale obdobný mocenský instinkt. A směrem ke svému předchůdci a spolutvůrci opoziční smlouvy už naznačil že by si asi nechal na Hradě i dosavadního kancléře Jiřího Weigela. Je to zajímavé memento pro voliče ČSSD a KSČM pokud se rozhodují mezi taktickou volbou Zeman proti Fischerovi nebo levicovější volbou pro Jiřího Dienstbiera.

Co bude dál ? 

23. kongres ODS svým rozhodnutím zakonzervoval stav v jakém se ODS nachází. V dokumentu „Cesta k důvěře“ se mnoho nových řešení nalézt nedá. Přežití Petra Nečase ve funkci předsedy ODS stále nechává otevřený pád současné vlády. Neúspěch na kongresu si rebelové mohou nyní vynahradit dalším vydíráním ve sněmovně. Sice tvrdí že o svržená vlády jim nejde, ale něco vyjednat musí. Co by mohlo být tím tématem ? Kromě úprav balíčku to mohou být změny ve VZP, zakázky pro Temelín, spuštění penzijní reformy ?. Pokud ne, hlasování o důvěře nemusí ještě pořád Nečasovi vyjít. 
Jedinou současnou jistotou vlády je tandem Nečas – Kalousek. Proč by ho ale lidé kolem Petra Tluchoře měli podporovat ? Tluchoř už avizoval že i přes zvolení Petra Nečase v prvním kole voleb Kalouskův balíček nepodpoří. V klubu ODS je to ještě Marek Schneider, Ivana Fuchsa, Boris Šťastný, Jan Florián a Tomáš Úlehla. Po odchodu Michala Doktora a Pavla Béma se k ODS obrací zády i Radim Fiala..A tak se bude drtit a lámat. 
Možná na pomoc opět přiskočí někteří poslanci z Věcí veřejných, jejichž hra na opozici zatím probíhala tak, aby to nakonec koalici těsně vyšlo. Opoziční véčka prostě stále slouží jako rezervoár pro doplnění koaličních řad.. Jak jinak číst vyloučení Milana Šťovíčka či zakládání Hnutí pro sport bývalým koaličním ministrem školství Josefem Dobešem, které se může stát flexibilním vládním přívěškem jako se již stala strana LIDEM.. 

Pravda, nová, možná užší vláda (je tu varianta i tzv. úřednické vlády), by získala čas na to, než se pravicové strany zmátoří a zbaví odpovědnosti za současné selhání. Ale cestu k tomu zkomplikoval konzervační kongres ODS. „Pokud padne vláda, zřejmě bude nutné svolat mimořádný kongres“ pouští se už dnes do úvah jihočeský kmotr Pavel Dlouhý. Ostatně jihočech a ministr průmyslu Martin Kuba vystřídal na kongresu ve funkci prvního zástupce předsedy Miroslavu Němcovou.
Předčasné volby s nástupem levice jsou pro vládnoucí pravici opravdu tou nejzazší možností. Ale diferenciace uvnitř koaličních řad se může vymknout definitivně kontrole. A pak by konečně došlo na to, po čem již opozice volá dlouho. Pokračovat v tomto vládnutí až do termínu řádných voleb v roce 2014 je totiž z pohledu občana opravdu příliš.