Kreml se brání nařčením Washingtonu

08.12.2018 12:48

Kreml obvinil Spojené státy, že záměrně manipulují s fakty, aby mohly falešně nařknout Rusko z porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Prezident Vladimir Putin v reakci na úterní pohrůžku USA, že od smlouvy odstoupí, řekl, že Rusko je proti zrušení této dohody, ale pokud Washington hrozbu splní, bude nuceno učinit totéž.

Washington už nějakou dobu Rusko z porušování uvedené smlouvy obviňuje. V úterý ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že USA za 60 dní INF vypovědí, pokud Rusko do té doby svůj přístup ke smlouvě z roku 1987 nezmění a nezačne její podmínky také plnit. Rusko již dříve prohlásilo, že tuto smlouvu nijak neporušilo, a na tomto stanovisku nadále trvá.

Putin zároveň v rezidenci poblíž Moskvy přijal jednoho z největších odpůrců USA, venezuelského prezidenta Nicoláse Madura Morose, novinářům řekl, že Kongres USA ještě před oznámením záměru odstoupit od INF vyčlenil peníze na vývoj nových raket. »To znamená, že rozhodnutí bylo přijato už dávno, ale v tichosti, přičemž si mysleli, že si toho nevšimneme. Avšak vývoj těchto raket je již v rozpočtu Pentagonu, teprve pak veřejně oznámili, že odstupují,« citovala agentura TASS prezidenta.

Mluvčí Kremlu podle ČTK ještě před Putinem obvinil Spojené státy z manipulace. »Jde o vyostřování situace, v mnoha ohledech jde o manipulaci s fakty, aby se těmito fakty zamaskoval skutečný cíl USA, jímž je od smlouvy INF odstoupit,« prohlásil Dmitrij Peskov.

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov rovněž v této souvislosti na setkání se zahraničními vojenskými atašé v Moskvě řekl, že Rusko případný odchod USA od INF nenechá bez odpovědi. Takovýto postup přitom označil za nebezpečný krok, který může negativně »ovlivnit nejen evropskou bezpečnost, ale i celkovou strategickou stabilitu«.

Gerasimov podle agentury TASS rovněž řekl, že Rusko zvyšovalo »bojové možnosti svých pozemních strategických jaderných sil v důsledku rozšiřování amerického globálního systému protiraketové obrany«. Za pochopitelné přitom označil, že země, které na svém území umístí americké raketové komplexy, se v případě odstoupení USA od INF stanou pro Rusko cílem případného úderu…

Halo noviny (rj)