Krize vládnutí přerůstá v nedemokratické tendence

03.12.2012 14:58

 

7. schůze VV ÚV KSČM dne 30. 11. 2012

 

Z původní vlády Petra Nečase zbývá už jen torzo. Po odchodu ministra obrany A. Vondry zůstali z původní sestavy ve vládě již jen 4 ministři (L. Heger, K. Jankovský, M. Kalousek a K. Schwarzenberg) a premiér P. Nečas. Ostatní ministři museli vládu opustit, dílem z důvodů osobní nekompetentnosti k řízení jim svěřených resortů, anebo, v horším případě, kvůli podezření z korupce.

            Vládní koalice se nenachází pouze v krizi morální legitimity, nýbrž i v krizi reálného vládnutí. Původní koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných se za chodu proměnila v koalici ODS, TOP09 a strany LIDEM, která nemá ani řádný mandát vzešlý z voleb. Počet poslanců této koalice klesl od voleb v roce 2010 ze 118 hlasů na 99 včetně odsouzeného poslance za ODS Pekárka. Svoji podporu v jednotlivých hlasováních nyní vláda zajišťuje obchodováním s nezařazenými poslanci a jejich korumpováním.

            Vláda se v časovém stresu pokouší protlačit rozpočet pro rok 2013 a následně pravděpodobně Senátem vrácený tzv. Kalouskův balíček. Pokračuje tak v prosazování svých, pro občany ČR asociálních a pro ekonomiku ČR destrukčních, návrhů. K zastření pravé povahy tohoto vládnutí organizují provládní kruhy různé nátlakové a štvavé akce proti představitelům KSČM, proti spolupráci politické levice vůbec i proti právu odborů a dalších občanských sdružení na odpor.

            V době ustavování krajských vlád na základě demokratických výsledků krajských voleb pravicové a některé podnikatelské kruhy dělají vše pro zmaření vzniku koalic KSČM a ČSSD odrážejících přesvědčení voličů. Tento nátlak ignoruje reálnou společenskou situaci a nese se v neodůvodněném a fašizujícím duchu.  

          KSČM cítí jako svou povinnost hájit demokracii a právo na rovnou politickou soutěž. Je rozhodnuta dostát slibům daným voličům, hodlá tyto tlaky a nedemokratické tendence ustát a převzít část spoluodpovědnosti na chodu společnosti formou aktivní a poctivé práce ve vedení krajských samospráv.