Lidé nevěří, že se podaří potlačit korupci

04.02.2013 21:04

 

Pouhých 16 procent občanů České republiky věří, že se Nečasově vládě podaří podstatněji potlačit korupci. Ještě v roce 2010 jich přitom bylo přes 74 procent. Lidé nevěří, že se politici dohodnou na odstranění příčin korupčního jednání.


Hodně se mluví, ale vždy »skutek utek´«. Účinnost zákona o státní službě, připraveného už Zemanovou vládou v r. 2002, se stále odkládá, majetková přiznání jsou v nedohlednu, Nečasovou vládou slibovaný zákon o úřednících už absolvoval pátou verzi, a málokdo věří, že spatří světlo světa. Vicepremiérka Karolína Peake v to věří a jak řekla včera v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT, sejde se ve sněmovně se zástupci stran k diskusi o jejich představách.»Vláda se rozhodla pouze pro zákon, týkající se státní správy, jde především o omezení moci politiků na vedení státních úřadů,« řekla s tím, že většina úředníků by se v rezortech neměla měnit. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tvrdí, že nejlepším protikorupčním opatřením je, aby na »správných místech seděli správní lidé«

 
»Stavějme na slušných lidech, ale hlavně musí jít o systémové řešení, státní úředníci musí mít jednak ochranu a také jistotu,« uvedl analytik Transparenty International Stanislav Beránek. Podle něj je největší problém v neexistující přísnější kontrole financování politických stran.»Staly se z nich marketingově-podnikatelské subjekty,« řekl. Volal po vzniku orgánu, který by dohlížel na to, jak strany hospodaří. Peake řekla, že TOP 09, VV a LIDEM volají po existenci kontrolního orgánu, který by dohlížel na financování stran, ČSSD, ODS a KSČM nepovažují jeho vznik za důležitý. Podle nich stačí dnešní dohled. Strany dodávají každoročně kontrolnímu výboru sněmovny přehledy o svém financování včetně darů. Ze státní kasy odešel loni příspěvek 22 stranám a hnutím ve výši půl miliardy korun.
 
 
Peake vymýšlí nejhorší řešení
 
»Prvním počinem Karolíny Peakeve sněmovně bylo navržení zákona rušící tehdy platné omezující možnosti společností s tzv. anonymními akciemi účastnit se výběrových řízení. Pak už jen účelově a systematicky i vysoce pragmaticky propůjčovala své angažmá ve prospěch korupcí zmítané vlády. Jestliže dnes horuje za nový návrh zákona o státních úřednících, který prý vyselektuje pracovníky ve veřejné správě na tzv. úředníky politické a apolitické, je to nejhorší možné řešení,« reagoval stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič.
 
Připomněl, že zákon o státních úřednících existuje, a pokud to vláda myslí s jeho naplněním vážně, stačí účelově neodkládat jeho plné nabytí účinnosti. »Podobné účelové hry se snaží vytvářet kolem kontroly hospodaření politických stran ve snaze vytvořit další politický úřad. Nabízí se otázka, proč tedy musí strany již dnes předkládat výroční finanční zprávu sněmovně,« řekl. Peake nesouhlasí, aby na financování stran dohlížel NKÚ.
 
Senát minulý týden odmítl rozšíření pravomocí NKÚ na kontrolu hospodaření obcí a podniků se státním podílem. Odmítavý postoj senátorů ČSSD nepříliš věrohodně zdůvodňoval v Partii na TV Prima předseda strany Bohuslav Sobotka. Uznal to sice za chybu svých senátorů, zdůraznil však, že převážily stížnosti starostů na roztříštěnost kontroly, senátorům chybělo vysvětlení reálného dopadu – zda nejde jen o odškrtnutí si dalšího bodu z protikorupčního programu vlády. NKÚ prý nemá kapacitu pro kontrolu hospodaření 6000 obcí. Závažným opatřením proti korupci jsou majetková přiznání. Opakovaně předložený návrh z pera KSČM má na únorové schůzi projednat sněmovna. Ty předcházející dosud vždy odmítla. Uvidíme, zda to zástupci vlády myslí s bojem proti korupci vážně.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny