Lidé v pohybu

11.09.2015 09:52

Diskuse o uprchlících se pomalu a jistě přiostřuje. Evropská unie prosazuje kvóty, čeští politici je shodně odmítají. Utečenecké tábory na území České republiky nabízejí ještě tři sta volných míst. To vše však neřeší podstatu, proč lidé ze svých zemí odcházejí.

 V některých zuří válka, jinde odcházejí vzhledem k těžkým ekonomickým podmínkám. My bychom si měli položit otázku, proč vlastně tyto diskuse nevedou k tomu, aby se evropští politici i představitelé velmocí rychle zamysleli nad tím, jak řešit tento problém v zemích, odkud lidé hromadně utíkají.

 

Pomalu a jistě končí léto, nastupuje podzim a blíží se zima. Prognózy o tom, že se počet migrantů sníží, jsou a budou pouze prognózami. Nikdo neví, co tento exodus, který je největší v novodobých dějinách, udělá. Mezi utečenci je spousta dětí a těhotných žen. Právě blížící se zima je pro všechny velmi ohrožující.

 

A tak by bylo dobré, aby naši vládní představitelé udělali vše pro řešení, které těmto lidem pomůže, a zabrání tak zbytečným ztrátám na lidských životech. Vždyť ani u nás není možné nekonečné zvyšování počtu uprchlíků, kteří končí v záchytných táborech. I když náš stát patrně dělá maximum, jedná se o život, jenž by si jistě nikdo z nás nepřál.

 

Navíc naši občané, kteří jsou mnohdy postaveni před hotovou věc, že se blízko jejich města či obce objeví utečenecký tábor, mají mnoho otázek i obav a odpovědi příslušných orgánů jsou velmi sporadické. A tak věřme, že se situace v brzké době zlepší natolik, že se běženci budou moci vrátit do zemí, odkud přichází, a ztratí obavy z toho, co je tam čeká.

 

 

Autor: Miloslava VOSTRÁ, poslankyně Parlamentu ČR a místopředsedkyně ÚV KSČMZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM