M. Vostrá: Strašidlo Opencard

25.04.2014 13:23

Noční můra, která provází Prahu již mnoho let, se jmenuje Opencard. Primátoři se vystřídali a Opencard opět vyplula na scénu. Kauza, která snad nikdy neskončí. Zřejmě znamenala pro mnohé hvězdné zisky, pro mnohé zase spoustu problémů, které odmítala pražská garnitura vedoucích představitelů řešit.


Policie navrhuje kvůli tomuto projektu obžalovat radní. Údajně obvinění čelí současný i bývalý primátor, tedy Tomáš Hudeček (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS). Spolu s dalšími však svou vinu kategoricky odmítají. Policie podezírá bývalé a současné radní z TOP 09 a ODS z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. 

Obvinění se týká zakázky pro firmu Haguess. Vybrána byla bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto jednoho dodavatele. Chybí zde tedy evidentně vypsání otevřené soutěže a tím, že toto neučinili, způsobili městu Praha škodu téměř 25 milionů korun. 

Obvinění protestují, policie však trvá na svém. Kdyby takto jednali všichni představitelé českých a moravských měst a obcí, museli bychom konstatovat, že zákony pro nás nic neznamenají. Argumenty exprimátora Svobody, že se jedná o politickou zakázku, jsou opravdu nesmyslné. Opencard má splňovat funkci tramvajenky či průkazky do knihovny. 

Projekt začal v době, kdy v Praze vládl Pavel Bém (ODS). Od té doby se táhne řada pochybností, jak byly přidělovány zakázky v rámci Opencard. Tento tolik diskutovaný projekt stál zhruba 1,25 miliardy korun. Je tedy skutečně na čase udělat i v tomto pořádek.

 

 

Autor: Ing. Miloslava Vostrá, místopředsedkyně ÚV KSČMZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM