Ministr Heger je studnicí „dobrých“ nápadů v neprospěch pacientů

16.06.2012 17:28

 

 Nyní totiž přišel s dalším ze svých nápadů, na které zřejmě přichází v bezesných nocích způsobených jeho nezměrnou snahou o péči o české, moravské a slezské pacienty. Inspiroval se jedinou zemí, kde jím zmiňované dvousložkové zdravotní pojištění již bylo zavedeno. Při nedávné návštěvě Nizozemí s parlamentním Výborem pro zdravotnictví jsme měli možnost se s fungováním tohoto experimentu podrobně seznámit. Je třeba důrazně připomenout, že například nutnost placení fixní částky u všech příjmových kategorií je velmi vážným narušením solidarity zdravotnického systému a o to tu běží. Důchodci jsou pak nuceni platit tuto částku zdravotním pojišťovnám ze svých penzí a za děti zase musí hradit rodiče. Pan ministr také nemá vůbec jasno, jak bude situace řešena u tzv. státních pojištěnců. Je však zcela zjevně nadšen skutečností, že zavede možnost podnikání a konkurenční boj mezi zdravotními pojišťovnami. V segmentu zdravotnictví se přece nachází tolik „volných“ peněz,  kterými je možné se obohatit!

Přitom se zároveň konečně naplní pro KSČM nepřijatelná vize TOP 09 a celé asociální vládní koalice o minimálně 25procentní spoluúčasti pacientů podle hesla „Bez peněz k lékaři nelez a hlavně nezabírej místo bohatým pacientům“!

I když pan ministr slibuje širokou a dlouhou diskusi, nějak mu po zkušenostech, které jsme nabyli při násilném zavedení nedostatečně projednaných, nekvalitních a zdraví i životu nebezpečných zdravotnických zákonů, nevěřím. Jediným možným řešením je odstoupení celé vlády, včetně nápadů plného ministra Hegera!

 

Soňa Marková,

poslankyně Parlamentu ČR a stínová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví