Na Ostravsku hrozí sociální výbuch

05.09.2013 08:27

ROZHOVOR Na Ostravsku hrozí sociální výbuch. Bude to jako lavina. Lidé už tu nemají co ztratit a ti politici, kteří jen dvacet let přihlíželi, situaci nevyřeší. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl renomovaný sociolog profesor Jan Keller v reakci na chystané propouštění v OKD.

Váš život je spjatý s Ostravskem. V souvislosti s plánovanými úsporami v OKD přijdou o práci stovky, možná tisíce lidí a odboráři se tak obávají růstu nespokojenosti občanů i možných sociálních výbuchů v tomto regionu, který je už tak dost sužován nezaměstnaností. Do jaké míry zde hrozí socio-ekonomický rozklad?

Bude to postupovat jako lavina. Jestliže přijdou o práci stovky havířů, poklesne dále kupní síla, což se dotkne živnostníků a drobných podnikatelů. Budou se zavírat obchody a budou krachovat restaurace. Dotkne se to i neprůmyslových částí regionu. Je pěkné, když politici říkají, že místo hornictví se bude rozvíjet na severu Moravy turistika v Beskydech a Jeseníkách. Jenomže většinu turistů tady tvoří místní lidé, takže budou krachovat i ubytovací a stravovací kapacity na horách. Už je to přes dvacet let, kdy Ivan Sviták (filozof – pozn. red.) říkával: „Nemůžeme se tvářit, že vyřešíme problémy Ostravska tím, že havíři přejdou do služeb a budou si navzájem prodávat limonádu.“

Bohužel se toho neudělalo příliš ani pro rozvoj služeb. Nastavěly se supermarkety, které vzaly práci síti drobných obchodů, ve kterých bylo zaměstnáno více lidí než v obřích samoobsluhách. Jednu dobu se mluvilo o tom, že z Ostravy se stane univerzitní badatelské centrum. Postavil se sice jeden obří počítač, to ale nic neřeší. V posledních letech výrazně sílí odliv mladých a vzdělaných lidí z regionu.

 

Dá se Ostravsko přirovnat k jiným lokalitám v ČR z hlediska životní úrovně obyvatel?              A hrozí některým jiným místům v této republice podobné problémy?

V roce 1989 byla životní úroveň měřená kupní silou na Ostravsku o pár procent vyšší než v Praze. Dosahovala 107% republikového průměru. Do dneška Ostravsko kleslo na obyčejný průměr, zatímco Praha vylétla na nějakých 160% celorepublikového průměru. I když víme, že v Praze jsou úřednice, které dřou jako koně, havíř třeba nedosahuje takového výkonu jako ony, ale věřte mi, že v práci nelenoší. Když se potom dozví, že jmenovaná úřednice dostává na mimořádných odměnách více než je jeho roční plat, člověk se nemůže divit, že se pořádně naštve. Severní Čechy jsou na tom podobně, ale Ostravsko je počtem obyvatel i výrobním potenciálem mnohem větší. Proto i případný výbuch, který tady hrozí, by byl nesrovnatelný s tím, co zatím známe. 

Šéf hornického odborového svazu Jan Sábel sleduje dění v OKD se značnými obavami a tvrdí, že  vlastníky dolů nikdy nezajímala situace v regionu, ale jen jejich byznys. Vnímáte to podobně?

Příchod pana Bakaly byl pro kraj naprostým neštěstím. Ten člověk využívá Ostravsko k těžbě peněz, které pak tady u nás výrazně chybějí. Lidé si to velice dobře uvědomují, na řadě dolů se už scházejí výbory, které se radí o formách protestů. Můžete si být jist, že nepůjde o žádné žertovné happeningy.  Spousta lidí tady už nemá co ztratit. Zatímco peníze si odnášejí zlatokopové do Švýcarska, tady zbývá jenom smog a prostředí znečištěné rakovinotvornými látkami. Docela by mne zajímalo, jak to naši velkopodnikatelé dělají. I když výrobu omezují, smradu, čoudu  a marastu je tu pořád stejně. Přihlouplá TOPKA by řekla: „Více, než si myslíte“.   

A co říkáte na privatizaci OKD, včetně bytů? Tuto záležitost dnes posuzuje Evropská komise...

Hodně se toho napovídalo o bytech, které Bakala dostal velice lacino a ze kterých udělal také specifickou formu těžby. Když to rozebíráte v obecné rovině, vůbec si neuvědomíte, o co vlastně jde. Mluvil jsem se stěhováky, kteří musejí vystěhovávat z Bakalových bytů chudší lidi, často starobní důchodce. V lepším případě končí v hromadných ubytovnách. I když jsou stěhováci tvrdí chlapi, přiznali, že občas mívají na krajíčku. Takové scény bych nechal zhlédnout naše milé politiky povinně, aby si konečně uvědomili, co všechno svojí absolutní neschopností kryjí.

Jaká opatření musí v tomto směru přijmout politici?

Obávám se, že tito politici dokázali jediné, a sice to, že se nedokážou dohodnout ani na způsobu vládnutí. Měly by být co nejdříve volby a místo nich by měl nastoupit někdo schopnější. Člověk by musel být naprostý trouba, aby si mohl namlouvat, že problémy vyřeší ti sami lidé, kteří dvacet let přihlíželi jejich prohlubování. Nevím jak v Praze, ale na Ostravsku je takových troubů zatraceně málo.