NE, řekla sKartám opět vláda

03.05.2013 19:38

 

Vláda včera znovu odmítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret. Doporučila ministryni dojednat s Českou spořitelnou ukončení celého projektu.


Müllerová vládě předložila jen úpravu pravidel používání karty. Materiál připravila už podruhé.»Podle mě to nebude úplně tak, že paní ministryně pracuje na objednávku vedení své strany. Pracuje také na tom, kdo to bude muset zaplatit – zda ministerstvo, nebo se najdou peníze z eráru jinde. MPSV na to 300 mil. Kč nemá,« tvrdí stínový protějšek Müllerové za KSČM, místopředseda sociálního výboru sněmovny Miroslav Opálka. Premiér Petr Nečas(ODS) totiž za postupem ministryně vidí »stranický příkaz« TOP 09, která je proti ukončení systému. Podle Opálky Müllerová nechce dopustit, aby zrušení smlouvy s Českou spořitelnou padlo na její hlavu a musela to zaplatit z rozpočtu svého rezortu.
 
Od první, před třemi týdny odmítnuté verze se nová příliš neliší. Příjemci dávek by měli sKartu povinně jako průkaz. K placení a vybírání z bankomatu by ji používali dobrovolně. Nemuseli by tak mít spořitelní konto, které dostávají automaticky a přes které k nim peníze od státu putují. Dávky by jim mohl posílat zase rovnou i stát, a to na jejich účet či poštou. Za složenku by však platili. Postižení by pak případně měli sKarty dvě - jednu jako průkaz pro handicapované, druhou jako kartu platební.
 
Müllerová novinářům sdělila, že klienti nesmějí mít s přípravou zrušení sKaret žádné komplikace. Učiní vše, aby se výplaty dávek nezpozdily. »O zpožďování 1,9 milionu sociálních dávek v objemu přesahujícím 6 mld. Kč v současnosti nevím,« zdůraznila po jednání vlády.
 
Úplné zrušení sKaret žádá dlouhodobě opozice, Národní rada zdravotně postižených a odbory. Výhrady k nim měl ombudsman i ochránci soukromí. Sněmovna bude brzy projednávat senátní novelu, která sKarty ruší. Vehementně to nyní prosazuje i premiér Nečas i nejmenší vládní partner LIDEM.
 
Co přimělo většinu vlády změnit názor? Opálka mluví o dvou dimenzích. Jednou je předvolební atmosféra a odpor veřejnosti, a druhou nějaké peníze v pozadí. »Hned na začátku jsem říkal, ať jsou sKarty dobrovolné a časem se stanou součástí systému, ale násilím to asi nepůjde… Nikdo mě neslyšel,« doplnil. A proč se najednou ODS probudila a sKarty nechce? »Hledali téma, na kterém se oddělí od TOP 09, ODS bude chtít svého soupeře na pravici nějak potopit. Takže zaúkolovali poslankyni ODS Lenku Kohoutovou, která kolem toho udělala nyní potřebnou práci,« dodal komunistický poslanec.
 
K 25. dubnu sKartu převzalo asi 274 tisíc lidí. Přes karty a účty k nim se zatím vyplatilo 1,3 mil. dávek za 7,34 mld. Kč.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny