Nečas chce vzkřísit druhý pilíř

18.04.2013 10:36

 

Na typicky české jednání - činit vše na poslední chvíli - sází premiér Petr Nečas (ODS) při snaze provést zřejmě neproveditelné. Stát podle něj investuje do kampaně k »reformě« penzí zhruba 20 milionů korun.


Státní důchody by mohly podle Nečase postupně klesat až na polovinu současných hodnot v roce 2050. Například lidé narození v roce 1981 s příjmy 20 000 korun měsíčně by mohli od státu dostávat 6400 Kč v současné hodnotě, nyní by to bylo 11 000 Kč.
 
»Stát by neměl tolik tlačit na pilu a touto reklamní kampaní nahánět klienty těm, kterým to jako jediným vyhovuje - penzijním fondům. Ani všemožně strašit částkou budoucích důchodů nebo naopak slibovat nějaké nejisté výsledky. Mohlo by se pak stát, že by je klienti skutečně požadovali po státu, když nyní vstup do druhého pilíře tak prosazuje. Mělo by jít o svobodné rozhodnutí každého občana,« řekl Haló novinám místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii Miroslav Opálka.
 
 
Premiér ještě nevstoupil
 
»Rozjíždíme kampaň až teď proto, že podle vypracované studie se spousta lidí rozhoduje až na poslední chvíli, takže by to bylo zbytečné vynakládat peníze dříve,« řekl na včerejší speciální tiskové konferenci Nečas. Zřejmě se drží zásady »Podle sebe soudím tebe« - přiznal, že sám vstoupí do druhého důchodového pilíře do konce května.
 
Nečas však možná reaguje na fakt, že do soukromého spoření na penzi, takzvaný druhý důchodový pilíř, se zatím přihlásilo okolo 23 tisíc zájemců - ačkoliv penzijní fondy předpovídaly, že do systému za půl roku vstoupí až půl milionu lidí. Do konce června se totiž musejí o případném vstupu do druhého pilíře rozhodnout lidé starší 35 let. Pomoci by jim podle Nečase mohla také informační kampaň, která zahrne mimo jiné inzerci v denících, letáky a kampaň v televizi i na internetu.
 
»V situaci, kdy každý, kdo do druhého pilíře vstoupí, už nemůže vystoupit, je spíše pravděpodobné, že se nenechává nic na poslední chvíli, ale jde o reálné zhodnocení. Zřejmě doopravdy není zájem o zapojení se do něčeho, v co není důvěra. KSČM na to dlouhodobě upozorňuje a vyzvala k jeho bojkotu. Naším cílem je především dlouhodobá stabilizace prvého, státního pilíře, a doplňkové pilíře vnímáme jako dobrovolný nadstandard,« řekl Opálka s odkazem na třetí pilíř.V tom si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů občanů.
 
 
Autor: ReadkceZdroj: Haló noviny