Nečas hájí zájmy bankéřů, nikoli České republiky

15.03.2013 10:26

 

Český premiér Petr Nečas (ODS) na summitu EU v Bruselu zopakuje negativní názor české vlády k případnému zavedení daně z finančních transakcí. Jejímu vzniku tím však nezabrání.


Daň začne platit od ledna příštího roku v Německu, Francii, Rakousku, Belgii, Estonsku, Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Slovinsku a na Slovensku.Zavedení daně z finančních transakcí v 11 členských zemích Unie navrhla v únoru Evropská komise. Daň, jejímž prostřednictvím se mají banky podílet na nákladech souvisejících s finanční krizí, by měla vynést až 35 mld. eur (téměř 890 mld. korun) ročně. Sazba daně na obchody s akciemi a dluhopisy bude činit nejspíše 0,1 %.

 
Plány na celoevropské zavedení daně ztroskotaly především kvůli odporu ze strany Británie a Švédska. Také ČR se do projektu na rozdíl například od Slovenska nehodlá připojit.»Zachováváme si rezervovaný postoj,« potvrdil včera Nečas.
 
Podle stínového ministra financí KSČM Jiřího Dolejše premiér chybuje. »Podporujeme důslednější regulaci peněžního sektoru a zdanění finančních transakcí k tomu patří. Samozřejmě debata není jednoduchá – je velkou otázkou, zda by výnos z daně měl jít skutečně do rozpočtu EU, nebo spíše do národních rozpočtů. Nicméně je to krok správným směrem a postoj české vlády není v pořádku,« řekl Haló novinám Dolejš, podle něhož daň banky nijak nezatíží. Obzvláště nepochopitelné podle něj je, že proti této dani protestuje vláda České republiky, v níž banky každý rok odesílají miliardy do zahraničí svým »matkám« a ČR z nich nemá vůbec nic.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny