Nechceme stavět hradby, ale mosty

04.06.2012 21:18

Po tříleté přestávce vás delegáti VIII. sjezdu opět usadili do křesla místopředsedy ÚV KSČM. Překvapilo vás, že jste přesvědčil více lidí než někdejší místopředseda Stanislav Grospič?

Samozřejmě, že člověka potěší, když dostane mandát přímo od sjezdu tak reprezentativně složeného. Tím myslím vysoký počet delegátů. Šlo o naprosto korektní soutěž, sjezd jako celek se v kádrové oblasti vyslovil pro kontinuitu práce strany. Spolu s programovou kontinuitou se dá říci, že to můžeme číst jako signál určité stability ve straně a také serióznosti přístupu delegátů, že v tak složité době, jakou dnes nepochybně prožíváme, nechtěli ve straně předvádět různé kotrmelce.

 

Se Stanislavem Grospičem jsme kolegové v odborném zázemí. Stejně jako jsem pracoval v odborném zázemí na různých postech, i když jsem byl tři roky na střídačce, i Stanislav Grospič zůstává nadále členem odborného zázemí, je stínovým ministrem KSČM pro resort spravedlnosti, i když nebyl zvolen místopředsedou. Takže je to o další spolupráci.

Jak vy osobně hodnotíte průběh a výsledky VIII. sjezdu KSČM?

Byl to sjezd volební. Média se proto zaměřovala především na to, že sjezd byl kádrový, a marně hledala nějaké výraznější rozpory ve straně. Tím jsme sdělovací prostředky, které nemají KSČM v lásce, moc nepotěšili.

Zástupce některých médií sjezd přímo nudil…

To je pravda, někteří skutečně mluvili o nudě. Já však tvrdím, že jednání sjezdu nebylo nudné ani bezbarvé, ale bylo seriozní a dobře připravené. Pod prahem vnímání novinářů z nějakého důvodu zůstalo, že sjezd měl kromě volební také obsahovou, programovou složku. A to, že jsme se v Liberci bavili rovněž o prioritách dalšího směřování strany. Přijali jsme programový dokument, týkající se hlavních úkolů strany pro příští čtyři léta, byla projednána zpráva o činnosti strany v uplynulých čtyřech letech, úvodní slovo předsedy ÚV KSČM i materiál Socialismus v 21. století. Diskusních příspěvků bylo poměrně dost, vesměs věcného charakteru.

Tvrdím, že závěry VIII. sjezdu nám dávají dobré vodítko pro další období s tím, že si to musíme opravdu odpracovat. Pokud nenaplníme závěry našeho sjezdu konkrétními skutky, mohla by práce strany skutečně působit dojmem spící Šípkové Růženky – že ve straně spíš šustíme papíry, než naplňujeme krédo naší strany - S lidmi, o lidech a pro lidi.

Když řekneme, že jste místopředsedou pro odborné zázemí, řada lidí možná neví, co si pod tím zcela představit…

Obsah politiky významné parlamentní strany nutně musí být reflexí na vládnutí. Na to, jak se chová exekutiva, co všechno dopadá na hlavy občanů v podobě rozhodování centrální vlády nebo vlád v krajích, městech a obcích. Abychom byli schopni kvalifikovaně oponovat tomu, co vláda předvádí, musíme mít týmy odborníků, které budou rozhodnutí vlády rozebírat, analyzovat a také formulovat vlastní alternativy. To je jádrem odborného zázemí, které jako samostatný úsek vzniklo ve straně už počátkem 90. let a které jsem po celou tu dobu pomáhal budovat. Součástí odborného zázemí jsou odborné komise a odborné skupiny. Do odborného zázemí patří rovněž Centrum strategických a teoretických studií, které slouží k práci s teoretickou frontou. Vazbu na odborné zázemí má i stínová vláda, v níž sedí naši odborní mluvčí, stínoví ministři jako protějšky vládních person v resortech.

 

Marie KUDRNOVSKÁ

převzato z Haló novin

Diskusní téma: Nechceme stavět hradby, ale mosty

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek