Nejpilnější jsou komunisté, největším absentérem Schwarzenberg

01.01.2015 13:34

Kdo má práci, chodí do práce. Poslanci pracují ve sněmovně, jejich základní povinností je schvalování zákonů. Samozřejmě mají i jiné povinnosti, hodně času ti aktivní věnují svým voličům. S docházkou na schůze komory, kde by měla omlouvat jen nemoc, jsou na tom nejlépe komunisté.

 

Dá se říci, že už tradičně. Zdaleka se to netýká jen letošního roku. »Komunistické poslance není třeba nutit chodit do práce. Co k tomu říci? Jsou pracovití a zodpovědní. Jsem rád, že máme dlouhodobě nejlepší účast. Členové našeho klubu jsou však aktivní i ve výborech, a také při podávání pozměňovacích návrhů k předlohám zákonů, aktivní jsou rovněž při zpracování poslaneckých iniciativ,« reagoval pro náš list předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Docházka zdaleka není jediným kritériem aktivity. Vypovídá však o pracovitosti hodně. 

Poslanci KSČM se účastnili hlasování v 87 % případů. Na druhém místě je klub Úsvitu s osmdesáti a na třetím ANO se 78 procenty hlasování. Nejnižší účast zaznamenala ODS – má pouze 71 % hlasování. Možná si myslí, že když skončila hluboko v opozici, není to pro ni důležité. 

Kováčika potěšilo, že v první desítce s nejvyšší účastí na schůzích sněmovny obsadili komunisté pět míst. Nejčastěji hlasujícím poslancem je Jiří Valenta (97,97 %), od loňského listopadu nestihl jen 41 z 2015 uskutečněných hlasování. O druhou příčku se dělí komunista Ivo Pojezný (97,57 %) s Jiřím Petrů z ČSSD, v první desítce vzorných jsou ještě za KSČM Alena Nohavová, Jan Klán a Karel Šidlo. 

Naopak nejméně často hlasoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (27,84 %), následován ministry Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a Milanem Chovancem (ČSSD). V desítce s nejnižší účastí je šest ministrů. U nich však musíme vzít v potaz i jejich jiné pracovní povinnosti včetně zahraničních jednání. Ministři, kteří jsou současně poslanci, hlasovali v 52 % hlasování. Poslanci se v průměru účastnili 79 % hlasování. 

Pokud snad někoho zajímá, ze kterého kraje jsou ti nejaktivnější a naopak největší absentéři, statistika je neúprosná a mnohé asi překvapí. Nejpilnější jsou členové sněmovny ze Zlínského kraje (v průměru mají účast 84,47 %), a nejhůře jsou na tom Pražáci, kteří jsou v průměru jen na 70,84 % hlasování. 

Čeští poslanci vykazují mnohem menší účast na hlasování než jejich kolegové ze Slovenska (93 %). Ve srovnání docházky ve 34 parlamentech se ČR umístila na patnácté příčce, zatímco Slovensko skončilo třetí. Největší docházku vykazují členové Evropského parlamentu (96 %) a amerického Kongresu (95 %), naopak nejhorší zákonodárci izraelského Knessetu (65 %).