Nový senátorský klub spojuje boj proti vládě

21.01.2013 10:54

 

Podpora prezidentské kandidatury Miloše Zemana, ale především nesouhlas s asociální politikou nynější Nečasovy vlády jsou tím, co spojuje pětici senátorů, kteří v horní komoře včera vytvořili nový klub. Novinářům to sdělil jeho předseda Vladimír Dryml (SPOZ).Název klubu, který zní »SPOZ, KSČM a Severočech«, podle Drymla plně vystihuje politickou příslušnost jednotlivých členů. Kromě něj jsou členy klubu komunisté Marta Bayerová aVáclav Homolka, Severočech Jaroslav Doubrava a Drymlův spolustraník Jaroslav Palas. Bayerová a Doubrava jsou přitom zároveň jeho místopředsedy. »Na některé věci sice máme odlišný názor, ale to, co nás spojuje, je boj proti nynější vládě, proti zdražování, školnému, proti rozpadu zdravotnictví, amnestii či kauzám, které tuto vládu provázejí,« řekl Dryml.

 

Klub má zatím minimální počet pěti členů, Dryml ale předpokládá, že časem by ho mohli rozšířit především nestraníci, kteří loni vstoupili do klubu KDU-ČSL a nezávislých. »Doufám, že nezůstane jen při pěti členech,« věří šéf nového senátorského klubu.

 
Václav Homolka připomněl, že jednání o vytvoření vlastního klubu začala už po loňských senátních volbách. Důvodem je to, že senátoři bez klubové příslušnosti mají podstatně menší práva než jejich kolegové zařazení do klubů. »Nezařazený senátor je v obrovské nevýhodě. Je diskriminovaný nejen tím, že nemá odpovídající zázemí, ale také tím, že nemá podrobné informace o dění v Senátu. Navíc, předseda klubu může vystoupit kdykoli během schůze horní komory a může požádat o její přerušení kvůli jednání klubu. Za těch pět let, co jsem senátorem, jsem tuto nevýhodu pociťoval velmi silně,« řekl našemu listu. Homolka je přesvědčen, že vytvoření klubu je dobrým krokem, a to jak pro KSČM, tak pro celou horní komoru. Podotkl, že Senát je levicový a přitom v něm byl dosud pouze jeden levicový klub - ČSSD. Homolka zdůraznil, že vytvoření klubu nemá žádnou souvislost s probíhajícími prezidentskými volbami a vznikl by i v případě, pokud by se Zeman nedostal do finále.
 
Dryml před novináři vyloučil, že by ustavení klubu znamenalo štěpení ČSSD. »Jsme středolevicový klub,« uvedl s tím, že sociální demokraté budou jejich »nejbližším spojencem«.
 
Příslušnost ke klubu s sebou nese několik výhod včetně administrativního zázemí, služebního automobilu nebo finančního příspěvku na činnost ze senátního rozpočtu. Ten měsíčně představuje 31 850 korun a navíc 4 615 korun za každého člena. Klub »SPOZ, KSČM a Severočech« ale na rozdíl od klubů, které vznikly bezprostředně po senátních volbách, nebude mít podle zákona o jednacím řádu nárok na poměrné zastoupení v orgánech Senátu.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny