Obdobný proces si parlamentní demokracie nemůže dovolit

18.04.2012 09:23

 

Za zcela nepřijatelnou považuji reakci ministra Alexandra Vondry na další vývoj kauzy Promopro.Jeho vyjádření, že vyčká do rozhodnutí soudu, vnímám jako jasný projev arogance a ztráty paměti o vlastních slovech, včetně nezodpovědnosti a bezohlednosti vůči pověsti naší země v zahraničí.
 
Politická odpovědnost ministra Vondry za majetkové poškození českého státu v řádu stovek milionů korun je nesporná, je dána nejen jeho tehdejší funkcí, když za organizaci českého předsednictví přímo zodpovídal. Fakt, že na smlouvách figurují podpisy jiných lidí, tuto jeho politickou odpovědnost nesnižuje. Připomínám, že náklady např. předsednictví Dánska byly pětkrát nižší, a to i za situace, kdy si ekonomická krize vyžádala větší počet konferencí.
 
Výpověď jeho bývalé náměstkyně Hendrichové, že ministr byl o nákladech na české předsednictví pravidelně informován na poradách, však staví jeho podíl do jiného, daleko závažnějšího světla. Rád bych věřil, že se orgány činné v trestním řízení opravdu postarají, aby na ni, ani na další obviněné, nemohl být činěn jakýkoli nátlak, zejména od těch, kteří se cítí být beztrestní.

 

Po ostudném cirkusu, který předvedly Věci veřejné a jímž se baví na náš účet i světová média, však především považuji za zcela nepřijatelné, aby následoval další proces, v němž bude jakkoli figurovat významný představitel současné vládní koalice. Znovu proto vyzývám ministra Vondru, aby si vzpomněl na svá slova, že je připraven svou politickou odpovědnost unést, a aby okamžitě odstoupil z funkce, a také premiéra Nečase, aby ukončil svou očividnou podporu tohoto zástupce ODS ve vládě.

 

 

Autor: Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČM a poslanec PČRZdroj: Haló noviny

Diskusní téma: Obdobný proces si parlamentní demokracie nemůže dovolit

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek