Odpady trochu jinak.

21.03.2012 18:12

 

Na spadnutí je rozhodnutí vlády vyhovět požadavkům obcí navýšit maximální hranici výše poplatků za odpady na osobu z dosavadních pěti set korun na rovných tisíc.Občané nakonec mohou být s  rozhodnutím vlády spokojeni,vždyť se koketovalo s daleko vyšší hranicí.

Nic proti rozhodnutí vlády.Asi je pro mnohé obce nutné nějakým způsobem pokrýt stále se zvyšující požadavky odpad zpracujících firem.Vždyť se jedná o byznys a i v odpadech je nutno vydělávat.Tržní hospodářství se ani jinak chovat neumí.A když zdražují všichni?

Bohužel ani vláda a ani pravicová většina  parlamentu nevidí,nebo nechce vidět ,že drtivá většina občanů už nemá kde brát.Poplatky za odpady se ze zákona musí odvádět  plošně. 

Takové placení poplatků považuji za alibismus .A dvojí zpoplatnění v případě trvalého pobytu a rekreační chalupy či chaty o to větší.Je pravda,že každá obec,každé zastupitelstvo se chová jinak.Nicméně chalupář musí platit dvakrát a to i přes to, že odpad produkuje pouze tam kde je fyzicky přítomen. 

 

Dalším diskriminujícím faktorem je to,že ne každý občan produkuje stejné množství odpadu.Jeden vyprodukuje za pět set a jinému ani tisícovka nestačí.Třetí problém je ve využívání velkoobjemových kontejnerů.Také ne každý tuto službu využívá.

Ale nejzávažnějším problémem je fakt,že dluhy občanů za odvoz odpadu se šplhají do astronomických čísel.Pouze v Ostravě občané dluží městu více jak sto milionů korun za odvoz komunálního odpadu.A tak místo,aby se odpovědné orgány snažily od dlužníků peníze získat,požádají stát,aby navýšil cenu.

A tak na celou situaci doplatí pouze ti,kteří  poctivě platí.Ti,kteří neplatí dnes nebudou platit ani zítra.Takže jejich dluhy budou narůstat dál a rychleji.A poctivý občan se jen může obávat dalšího zdražení.Protože plošně zdražit je  jednodušší než donutit ty nezodpovědné k řádným a včasným úhradám.

Čím se také nikdo nezabývá je fakt ,kde se bere stále více odpadů.Dnes již víme,že plastové obaly jsou cestou do pekel.Stále narůstající množství odpadů je systém vyhovující trhu,kde levná výroba a zisk není kompenzována finanční náročností samotné likvidace.

Jediná komplexní změna výrobou počínaje a spotřebou konče s přihlédnutím všech pro a proti je schopna zastavit neúměrný růst odpadů.Ale to bych lezl ekologům do zelí.

 

V Ostravě 22.března 2012                                              Václav Havel,Ostrava-Poruba

Diskusní téma: Odpady trochu jinak.

Reakce

Datum: 19.04.2012 | Vložil: Václav Havel

Jsem rád,že se radnice rozhodla řešit dluhy kolem odpadů,jak bylo publikváno v periodiku Ostravská radnice.Nicméně jsem přesvědčen,že to bude nadlidský úkol,protože na seznamu nelplatičů je mnoho těch,kteří nemají prostředky na jejich úhradu.Proto by stálo za úvahu přehodnotit celý systém placení,protože je stejně nespravedlivý,a v rámci řešení likvidace dluhu hledat taková řešení,která by zabránila opakování stejné situace.Exekuce tam,kde ani čert nebere,není řešením.Stálo by za zvážení zeptat se občanů jaké oni mají představy a návrhy.Co stačilo doposud nemusí stačit do budoucna.

Přidat nový příspěvek