Ohrožené Praze nepomohou politické exhibice

04.06.2013 10:27

    V mimořádných situacích lidé očekávají profesionální pomoc od státní správy, a ne mediální exhibice politiků. Hlavní město Praha si ještě pamatuje situaci v roce 2002, kdy tehdejší primátor za ODS Igor Němec exhiboval na obrazovkách televize a pak se ukázalo, že vedení města situaci nezvládlo. Tehdy v Praze vznikly škody za cca sedm miliard korun. Dnešní situace zatím není tak dramatická jako před jedenácti lety, ale zjevně ji komplikuje politický spor o vedení města.

    Praha je povodňovým stavem zatím nejvíce zasažena na jihu u Radotína a kolem ústí Berounky, dále pak pod Hostivařskou přehradou a také na severu města. Z obav před stoupající hladinou Vltavy byl uzavřen průjezd metra pod Vltavou na trase A, B i C. Otázka ochranného systému metra ve vztahu k protipovodňové ochraně města a civilního obyvatelstva byla diskutována již před lety. Tehdy bylo slibováno, že nová stavební opatření už ochrání vodotěsně metro i v případě opakovaných záplav či v případě přílivové vlny.

    Nechci nyní rozebírat, jak byla hrozba zatopení metra v neděli akutní. Ale rozhodnutí o uzavření metra vyžaduje opatření ze strany Dopravního podniku hl. m. Prahy k náhradní dopravě. Když Pražané v pondělí ráno vyrazili do práce, bohužel zjistili, že nebyla zajištěna dostatečná kapacita povrchové dopravy. Nabízí se otázka, zda současné politické spory v Praze, které zasáhly i vedení pražského dopravního podniku, nejsou překážkou řádného chodu této pro velkoměsto klíčové infrastrukturní firmy. Spor mezi ODS a TOP 09 se prostě projevuje v té nejméně vhodné situaci. A nabízí se i další otázky.

    V Praze byly po roce 2002 utraceny za protipovodňová opatření, regulující nábřeží, nemalé peníze. Zjevně to ale nestačí ani na stále ještě nižší stupeň povodňové situace. Například sklepy domů na karlínském nábřeží už zaplavuje voda a policie musela zahájit v nejvíce ohrožených místech evakuaci. Podobná situace je podél Botiče. A co kdyby opět měla přijít více jak stoletá voda? Je jasné, že až skončí současná povodňová situace, budou muset politici, kteří spravovali hl. m. Prahu, vysvětlit detailně, jak v období 2002-2010 uskutečnili miliardové protipovodňové investice.

    Zaráží, že zatímco místopředseda TOP 09 ministr Kalousek chválí aktivitu zastupujícího primátora hlavního města Tomáše Hudečka, tak představitelé ODS, která jen před pár dny odešla do opozice, zase haní TOP 09, která zbyla v čele magistrátu, že nezvládá řízení krizového štábu. Mocenský spor pravice o Prahu je sice pochopitelný, to ale Pražany dnes nezajímá. Nezajímá je, jestli musejí zástupci TOP 09 teprve složitě hledat v trezorech magistrátu krizové manuály. Neoslní je ani to, že předseda klubu TOP 09 Vávra se plete do kompetencí statutárnímu zástupci města, jako by byl na stranickém mítinku.

    Složkám integrovaného záchranného systému patří uznání. Ale souběh povodňové a politické krize Praze zjevně nesvědčí. Až opadnou zvednuté vody, měli by raději předstoupit před voliče.

 

Jiří DOLEŠ, místopředseda ÚV KSČM a poslanec KSČM za Prahu