Oldřich Bubeníček zvolen prvním komunistickým hejtmanem

22.11.2012 16:39

 

Hejtmanem Ústeckého kraje se včera stal Oldřich Bubeníček z KSČM. Jde o prvního komunistického hejtmana od znovuzavedení krajských samospráv v zemi. Jeho volbu podpořilo 39 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 12, jeden se zdržel. KSČM a ČSSD mají přitom dohromady 33 zastupitelů.


V jedenáctičlenné radě má KSČM šest křesel a ČSSD pět, z toho každý po jednom náměstkovi hejtmana. Prvním náměstkem se stal Stanislav Rybák (KSČM), podpořilo ho 38 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 13, jeden se zdržel. Druhou náměstkyni Janu Vaňhovou podpořilo 30 zastupitelů z 54 hlasujících. Proti bylo šest, zdrželo se 18 zastupitelů. Rybák bude mít na starosti zdravotnictví a strategie, Vaňhová školství, mládež a sport.

 
Do rady kraje byli dále zvoleni za KSČM Ladislav Drlý (investice a majetek kraje), Jaroslav Komínek (doprava a silniční hospodářství), Jitka Sachetová (kultura a památková péče) a Petr Vomáčka, za ČSSD Arno Fišera (životní prostředí, zemědělství a venkov), Martin Klika (bezpečnost a sociální věci), Jan Szántó (zahraniční vztahy) a František Pelant. Uvolnění budou všichni radní kromě Pelanta a Vomáčky. Z předchozího složení rady v minulém volebním období zůstal Fišera, Klika a předešlá hejtmanka Vaňhová.
 
Místa předsedů výborů si mezi sebe rozdělily KSČM a ČSSD, komunisté povedou finanční výbor a výbor pro národnostní menšiny, sociální demokraté výbor pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost a výbor pro sociální věci a zdravotnictví. O funkci předsedy kontrolního výboru se ucházeli opoziční Ladislav Raška (ODS) a Šárka Zimová Dostálová (PRO!kraj), zvolen byl Raška. Ten chtěl ještě před zvolením hejtmana navrhnout volbu tajnou, nedostal ale slovo. Přesto volbu ODS nezpochybnila. Navrhovanou tajnou volbu náměstků pak zastupitelé neschválili.
 
 
Dohodnou klouzavý mandát?
 
Zastupitelstvo Ústeckého krajevčera také zvolilo svých osm členů Výboru ROP Severozápad. Čtyři mandáty bude mít KSČM, za niž usednou ve výboru Jaroslav Dubský, Petr Brázda, Milan Pipal a Josef Váňo, za ČSSD byli zvoleni Martin Strakoš a Jan Szántó. Dvě místa obsadí opozice, za Severočechy.cz Bronislav Schwarz a za hnutí PRO!kraj Josef Zoser.
 
Problémy dotačního programu to ale neřeší, protože chybí druhá polovina výboru za Karlovarský kraj, kde povolební jednání uvázla na mrtvém bodě. »Pokud to v Karlovarském kraji nestihnou dost rychle, bude výbor už hodně tlačit čas,« řekl Bubeníček.
 
Zástupci KSČM a ČSSD v Karlovarském kraji nevyloučili, že se nakonec na krajské vládě spolu domluví. Sociální demokraté v minulém týdnu kontaktovali pravicové strany a chtěli získat podporu pro menšinovou vládu, ale například ODS se postavila proti jakékoliv dohodě s ČSSD. Lídr komunistů Jaroslav Borka oznámil, že KSČM patrně půjde s ČSSD na dohodu o takzvaném klouzavém mandátu v krajské radě. »Budeme však chtít, abychom jsme měli páté místo a většinu v krajské radě první dva roky,« poznamenal Borka. Na pátek je v Karlovarském kraji svolané zastupitelstvo, zda ale někoho zvolí, jisté není. Pokud by výbor zvolilo, měl by se sejít 3. prosince. Oběma krajům hrozí za chyby v programu ztráta 2,5 až 3,5 miliardy korun.
 
 
Příbram přijde o starostu
 
Na včerejším středočeském ustavujícím jednání se stal hejtmanem senátor a příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). Potvrdil, že se funkce starosty vzdá. Senátorské křeslo si ponechá, aby ČSSD v horní komoře neoslabila svou pozici. Ve veřejné volbě ho podpořilo 38 z 63 přítomných zastupitelů, proti bylo 24. Jeden se zdržel hlasování. ODS prosazovala tajnou volbu či hlasování po zastupitelích, ale neúspěšně.
 
Za ČSSD v radě kromě Řiháka zasedne dosavadní vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Jiří Peřina, který je řadovým radním. Staronovými členy rady se stali dosavadní náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek a radní pro školství Milan Němec, nově však je náměstkem. Bývalý náměstek pro životní prostředí Miloš Petera dostal na starosti dopravu. Jeho židli obsadil starosta Cerhenic Marek Semerád, který řídil krajské zastoupení v Bruselu. Sociální oblast má na starosti náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík.
 
Náměstkem pro finanční kontrolu se stal volební lídr komunistů Pavel Jetenský, radní pro zdravotnictví je bývalá šéfka zdravotního výboru Jiřina Fialová. Oblast majetku KSČM svěřila někdejšímu šéfovi komise pro majetek kraje a starostovi Hudlic Pavlu Hubenému. Radním pro kulturu se stal Zdeněk Štefek. »Je to přelomový okamžik. Podepsali jsme dohodu o spolupráci, teď nás čeká spousta práce na jejím naplnění. Již jsme měli první jednání rady nad rozpočtem tak, aby se mohl v prosinci schválit,« informovala Haló noviny Fialová.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny