Ondráček: Myslí to ministr Andrej Babiš vážně?

31.01.2014 07:05

Nový ministr financí Andrej Babiš při své soukromo-pracovní cestě na Slovensko zmínil, že on učitelům, policistům ani hasičům přidávat nebude. Toto jeho vyjádření je v rozporu s názory jeho koaličního partnera ČSSD, který naopak s postupným navyšováním platů počítá. Pro tento rok se státním zaměstnancům navyšují platy o 2% a tento trend by měl pokračovat i v příštích letech a určitě výrazněji.Platy příslušníkům bezpečnostních sborů byly sníženy v roce 2010 o 10% a tento stav trvá prakticky dodnes, a to i přes přísliby dočasnosti. Nevím, do jaké míry pan ministr Babiš zná, jaké je platové ohodnocení práce učitelů, hasičů a policistů, ale on ani nikdo z jeho blízkého okolí by tuto práci za ty peníze dělat určitě nechtěl. Ví pan ministr financí, že nástupní plat policisty je cca 15 tis. korun hrubého a se všemi příplatky mnohdy nepřesáhne částku 18 tisíc? Ví pan ministr, že hrubý nástupní plat vysokoškolského pedagoga se pohybuje kolem 20 tisíc korun? 

A to nebudu hovořit o náročnosti těchto povolání. 

Škoda, že si práce zejména hasičů a policistů vážíme, jen když nám teče velká voda do našich domovů, červený kohout běhá po střeše nebo umírají lidé. A dělat dnes učitele je snad větší riziko pro zdraví než pracovat např. s výbušninami. 

Osobně jsem očekával, že nová vláda bude alespoň o trochu více sociální než ta předposlední Kalouskovsko-Nečasova, která se k prosperitě chtěla jen proškrtat. Hned první vyjádření však ukazují, že asi nikoli. Osobně jsem zvědav, jaké bude programové prohlášení této nové vlády. Z některých vyjádření nových ministrů učiněných jen pár dní či hodin před jmenováním nebo bezprostředně po něm mě trochu mrazí. Zatím to vypadá, že každý z ministrů si bude dělat a říkat co chce, a to bez ohledu na vládu jako celek. 

I v souvislosti s tímto vyjádření pana ministra Babiše si myslím, že to je vyjádření pouze jeho osobní, a ještě vyjádření velmi nešťastné. 
 

Autor: Zdeněk ONDRÁČEK, poslanec PČR za KSČMZdroj: Mediální úsek ÚV KSČM