Plané sliby nebo neznalost a nekompetentnost ministra dopravy?

05.10.2012 09:18

 

Ministr dopravy slibuje a slibuje, ale jak se záhy ukáže, jedná se pouze o toužebná přání nebo neznalost. Obojí je vůči motoristické veřejnosti a občanům ČR neférové, ba přímo odsouzeníhodné.

Uvedu dva příklady. Za prvé, centrální registr vozidel spouštělo ministerstvo dopravy s velkou slávou a velkými nadějemi začátkem července. Jak se ale záhy ukázalo, firma ATS - Telcom, které byla zakázka bez výběrového řízení zadána, zahájení provozu nezvládla a několik dní systém nefungoval. Ministr dopravy pohrozil, že se vrátí k původnímu provozu registru vozidel, pak si vše ale rozmyslel a spojil svoji funkci s tím, že bude registr urychleně zprovozněn. Následně ministerstvo i firma ATS - Telcom hledaly problémy na úřadech, poté "odhalily" problémy s napojením na registr ministerstva vnitra, ale přes odstranění potíží s napojením na registr MV je registr motorových vozidel stále přibližně o 1/3 pomalejší než registr původní a navíc neustále musí úředníci dopisovat a opravovat údaje. Ministr nejprve vyhlásil, že nezaplatí za nefunkční nebo ne plně funkční registr, poté ale vše odvolal, protože zjistil, že ve smlouvě s firmou, která dostala zakázku bez výběrového řízení, není žádná zmínka o tom, že by ji bylo možné sankcionovat za špatnou funkci registru.

A další příklad: Ministerstvo dopravy zjistilo, že nebude možné uplatnit financování výstavby dálnice D11 z evropských peněz (musím přiznat, že ne vinou MD, ale „díky“ aktivitám některých rádoby ochránců přírody), a ministr rozhodl, že přesune financování na rekonstrukci D1. Úmysl rozhodně chvályhodný, ovšem ministr prohlásil, že se s rekonstrukcí započne ještě v létě roku 2012. Výsledek (který ale znalci postupu výstavby již znali při vyhlášení termínu ministrem) je, že se bude ne rekonstruovat, ale opravovat, a to až na jaře roku 2013. K tomu se ještě současnému ministrovi podařilo ve spolupráci s vládní koalicí prakticky během 2 let snížit příjmy do Státního fondu dopravní infrastruktury o 1/3 a prakticky zastavit výstavbu dopravní infrastruktury ze zdrojů státu. To povede k ještě větší zanedbanosti dopravní infrastruktury a dalšímu snižování oprav a údržby. Pro rok 2013 jsou plánované příjmy prakticky v poloviční výši než pro rok 2010.

Co dodat nakonec? S jakými sliby přijde ministr dopravy příště?

 

Pavel Hojda, poslanec PČR a stínový ministr KSČM pro dopravu a průmysl