Poslanci KSČM vládě nevěří

21.04.2011 13:17

 

PRAHA – Poslanecký klub KSČM bude v úterý hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Pokud to nevyjde, protože se nenajdou kromě komunistů a sociálních demokratů další poslanci, KSČM vyzve vládu, aby podala demisi a uvolnila prostor pro nejčistší řešení - nové volby.

Před novináři to včera zdůraznili předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik a místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá. »Nechceme otravovat občany rok po posledních volbách do sněmovny novými volbami, ale bohužel se ukázalo, že vláda, která z nich vzešla, neumí vládnout. KSČM není nadšena z toho, že situace došla tak daleko. Nechce předčasné volby, ale považuje je za nejčistší řešení,« prohlásil Kováčik. Komunisté průzkumy veřejného mínění nepodceňují, ani nepřeceňují. Podle Kováčika vypovídají o jasné tendenci – i občané v posledním šetření STEM vyslovili vládě nedůvěru. ČSSD a KSČM by získaly ústavní většinu ve sněmovně.

»Nehodnotíme jednotlivé konkrétní herce toho absurdního divadla, které se již řadu týdnů před občany ČR hraje místo toho, aby se vláda starala o potřeby občanů obcí a měst, a třeba také jiných firem než ABL. Nečasova vláda jako celek už tady dávno neměla být,« zdůraznil na tiskové konferenci. Vostrá nesouhlasí s tím, že v době provádění asociálních škrtů a předkládání návrhů reforem, se kterými většina občanů nesouhlasí, vytváří premiér pro předsedu VV Radka Johna »trafiku, která si vyžádá další miliony vyhozených korun«. Přitom jde o vládu, která sama sebe označuje za vládu rozpočtové kázně. Vostrá předpokládá, že občané všechny kroky Nečasovy vlády náležitě ohodnotí.

Nečasova trojkoalice škodí

»Současná vláda škodí lidem ČR, chová se arogantně, přehlíživě, sama popírá svůj protikorupční étos. Vždyť spouštěcím mechanismem poslední vládní krize byla korupce ve straně VV,« konstatoval Kováčik s tím, že právě to spustilo vládní krizi. »Dosažený kompromis vlády je prohrou pro občany. V situaci, kdy si musejí utahovat opasky, snížily se platy ve státní správě např. policistům i hasičům, se zřizuje pro jednoho z předsedů koaliční strany post vicepremiéra pro korupci. To nebude zadarmo. I minimální aparát bude stát miliony, které by se určitě hodily jinde,« kritizoval. Je přesvědčen o tom, že ODS a TOP 09 zkorumpovaly Věci veřejné nabídkou postu vicepremiéra pro korupci Radka Johna. To si myslí i většina lidí. Setkává se s nimi téměř denně a ví, co si myslí. »Na rozdíl od jiných zajdu i do hospůdky nižší cenové kategorie, poslouchám, co si lidé povídají, a jejich všeobecná naštvanost je už něco úplně jiného než ono obecné české klábosení o politice, a o tom, jak to tu špatně chodí,« poznamenal. Tvrdí, že naštvanost lidí přesáhla meze. Nečasův kabinet neumí, nebo nechce vládnout ve prospěch »dolních« 10 milionů. Nebo jim alespoň neškodit.

Vládu názory lidí nezajímají

Vostrá nesouhlasí s tím, aby v době sociálních škrtů a předkládání návrhů reforem, se kterými většina občanů nesouhlasí, vytvářel Nečas pro předsedu VV Radka Johna »trafiku, která si vyžádá další miliony vyhozených korun«. Kritizovala i »vykšeftování« ministerstva školství za udržení Alexandra Vondry (ODS) na postu ministra obrany. »Podle našeho názoru Vondra nesmí dále šéfovat Vojenské policii a tajným službám, a to ve chvíli, kdy ho má vyšetřovat protikorupční policie za zakázku Promopro, o které sám ministr financí řekl, že je prvotřídní zlodějnou,« řekla. Vyšetřování představitele státu je totiž pro každého policistu problém, což podle Vostré samo o sobě dostává policii pod tlak. KSČM proto opět vyzvala premiéra, aby přijal Vondrovu demisi.

V souvislosti s rekonstrukcí vlády Vostrá podotkla, že nový ministr vnitra Jan Kubice by měl, alespoň podle zveřejněných informací, skoncovat s praxí, kdy existují občané více kategorií. Připomněla nejen audit, podle něhož ministerstvo vnitra pochybilo v zadávání veřejných zakázek, ale i další kauzy, které na vyšetření ještě čekají. Ať už prý jde o předražené zakázky pro firmu Promopro, předražené stavby silnic a s tím spojenou korupci, nebo o kauzu pražské Opencard či tunelu Blanka. »Za to vše nese někdo konkrétní zodpovědnost a jsem zvědava, zda Jan Kubice využije šanci dokázat, že občané jsou si rovni nejen v právech, ale i v povinnostech, a obohacování na úkor státu je trestné pro všechny,« uvedla Vostrá.

Připomeňme, že komunisté rozjeli kampaň k vyslovení nedůvěry vládě už před více než měsícem. Sociální demokraté se tehdy nepřidali. K vyslovení nedůvěry je ve 200členné sněmovně potřeba 101 poslanců. Poslanci ČSSD a KSČM jich mají dohromady 82. Museli by tedy na svou stranu získat 19 poslanců stran koalice. ČSSD se nakonec rozhodla vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu kvůli koaliční krizi, kterou vyvolal skandál kolem údajného uplácení poslanců VV Vítem Bártou.

21. 4. 2011(ku, jad)

převzato s Haló novin

Diskusní téma: Poslanci KSČM vládě nevěří

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek