Předpoklad se naplnil, naším kandidátem ve druhém kole bude Miloš Zeman

17.01.2013 10:34

 

Odpověď na otázku, kdo je vítězem a kdo poraženým v prvním kole prezidentských voleb, není jednoduchá. Úplným poraženým je jistě ODS se svým kandidátem Přemyslem Sobotkou, už předběžné výsledky průzkumů právě jemu nedávaly moc šancí. Poraženým je ovšem i Jan Fischer, který byl ještě před měsícem favoritem číslo jedna.Jeho neschopnost vynikat v diskusích, i když s sebou táhl handicap svého členství v předlistopadové KSČ u pravicových voličů, a zároveň odpor k jeho převlékačskému kabátu, který ve své kampani nasadil, u komunistů a stoupenců levice, mu postupně ubírala body. Poraženou se může cítit i paní Bobošíková mající ztrátu v kampani »díky« podivnému vyřazení ministerstvem vnitra, ale ani kdyby tomu tak nebylo svými postoji k aktuálním otázkám, jež zčásti jsou nalevo, zčásti napravo, již léta nezískává větší počet stoupenců. Paní Roithová jen potvrdila lidovecký elektorát, pan Franc podporu protestujících mladých lidí, paní Fischerová to, že je sice přijatelná pro leckoho, ale nikoli na funkci prezidentky. Pokus Jiřího Dienstbiera prosadit se na druhé místo nevyšel.

 
Největším překvapením není ani tak druhé místo Karla Schwarzenberga, jako nepatrný rozdíl mezi ním a vítězným Zemanem. Napomohl tomu nebývale mocný útok na voliče ze strany sdělovacích prostředků, zapojení do předvolebních akcí známých tváří, a to dokonce doslova za pět minut dvanáct, využití sociálních sítí, což zapůsobilo především na mladší generaci, a v neposlední řadě jeho jasné mediálně využité vyjádření proti amnestii prezidenta Klause. Zapomenuta zůstala jeho angažovanost v Nečasově vládě, jeho podpora a aktivní účast na Kalouskových reformách, jeho ahistorické pojetí českých dějin s jasným katolickým podtextem i jeho diskutabilní rozhodnutí v zahraničněpolitické oblasti. Stal se tedy do jisté míry vítězem, i když tím skutečným byla pravicí řízená média a zřejmě i zčásti organizátoři jeho podpory na sociálních sítích. Měl ovšem štěstí, že průzkumy ho neřadily na přední místo, a tak nemusel jít do duelů, které by skutečně odhalily jeho schopnost reakce a jeho politický přehled. To ho v dalších dnech ještě čeká. Uvidí se, jak dokáže nejen reagovat, ale i jaké má vědomosti o potřebách voličů v naší vlasti.
 
Co z toho vyplývá pro nás, členy a sympatizanty KSČM? Výkonný výbor a následně pak i ústřední výbor doporučily v prvém kole hlasovat pro levicové kandidáty. To pro nás byli především Jiří Dienstbier a Miloš Zeman. Nebyl přímo preferován ani jediný. Karel Schwarzenberg je kandidátem, a v druhém kole jím bude tím víc, pravice a dokonce i méně demokratických skupin naší politické scény. Je spojen s érou Václava Havla, jež část společnosti vyřazovala nejen z podílu na moci, ale i odmítala slyšet její hlas. Je svázán se současnou vládní koalicí, jež schválila antisociální pseudoreformy, proti nimž je více než osmdesát procent našich obyvatel. Odmítá husitství, a tím i koncepci prezidenta Masaryka. Sám dobrovolně se označil za sudetského Němce. V zahraniční politice nás svázal s politikou USA, ač v mnohém to není k prospěchu naší vlasti. Jako jeden z prvních prosadil uznání nezávislosti Kosova přesto, že může dokonce jít o precedens v postoji k sudetoněmeckým požadavkům. Schválil vojenské akce Izraele proti Palestincům, jež následně způsobily smrt dokonce i dětí, postavil se za bombardování Libye, kde později zvítězila poloislámská moc. A jako jediný z vládních činitelů se postavil proti výsledku krajských voleb tím, že dal úplnou podporu akcím několika desítkám tzv. studentů, kteří by chtěli svými akcemi anulovat tyto volební výsledky.
 
To všechno jen naznačuje, jaký prezident, bude-li zvolen, by reprezentoval tuto zemi. Tato situace mi připomíná volby do Senátu v Praze, kde v prvním kole v Praze 8 vyhrál těsně Jiří Dolejš a poté se téměř všichni spojili proti němu a pravice vyhrála. Miloš Zeman je vítěz prvního kola, ale Jiří Dienstbier prohlásil, že ho nepodpoří. Co to znamená? Je tedy ve hře »knížepán«? Nevíme ani, co provede Jan Fischer.
 
Nenechme druhé kolo voleb na náhodě a pojďme volit, i když ne pro každého ideálního, ale přece jen levicového kandidáta Miloše Zemana!
 
 
Autor: Petr ŠIMŮNEK, 1. místopředseda ÚV KSČMZdroj: Haló noviny