Proti nespravedlivým exekucím

08.11.2012 08:52

 

ČSSD v Senátu opět navrhne změnu legislativy regulující exekuce. Současný stav prý vede k nespravedlnostem. KSČM zváží jeho podporu, představovala by si ovšem razantnější řešení problému exekucí.


Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier včera uvedl, že smyslem návrhu je pomoci »zastavit zadlužování lidí nepřiměřeným a nespravedlivým způsobem«. Podle senátora se totiž exekuce staly zdrojem zisků vymahačských mafií.

 
ČSSD chce především zavést teritoriální působnost exekutorů a zrušení nákladů u pohledávek do 5000 korun. Teritoriální vymezení působnosti má zajistit, že pohledávky jednoho dlužníka bude vymáhat jeden exekutor, ne »exekutorské fabriky«.
Zrušení nákladů u pohledávek do pěti tisíc korun se má týkat úřednických úkonů, které nepředstavují kvalifikovanou právní službu. Dienstbier podotkl, že v některých případech tyto náklady dosahují až tisícinásobku dlužné částky.
 
Stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič oba Dienstbierem navržené principy podporuje. »Jde o návrh velice podobný dosavadním návrhům KSČM. Na druhou stranu, obávám se, že neřeší ten základní problém – že se v této zemi soudní rozhodnutí stala předmětem soukromopodnikatelského byznysu,« upozornil Grospič.
 
Sociální demokraté v létě podobný návrh neprosadili ve sněmovně. Důvodem byl podle Dienstbiera tlak lobby exekuční komory a advokátů, jimž by změny snížily příjmy, případně i finanční zájem politiků napojených na firmy, které se vymáhání pohledávek věnují.
 
 
Autor: RedakceZdroj: Haló noviny